top of page
 Запрошуємо до кабінету психолога 
3.png
 Дайджест напрацювань фахівців психологічної служби міста
ЗОШ № 5.png
ДНЗ № 4.png
ЗОШ № 9.png
 Школа професійної майстерності: робота з дітьми, які пережили травматичні події
2.png

 Психологом  КУ «ЦПРПП» 25.01.2023 було  проведено  онлайн-заняття в Школі професійної майстерності фахівців психологічної служби міста за темою «Робота фахівців психологічної служби з дітьми, які пережили травматичні події». Практичні психологи ОЗЗСО та ЗДО № 1 надали ґрунтовну інформацію щодо психологічної травми, особливостей реагування дітей різного віку на травматичну ситуацію, етапи проживання травматичного досвіду та фази травматичної кризи. Соціальний педагог ОЗЗСО надала рекомендації щодо адаптації до іншомовного середовища в дитячому садочку/школі. Учасники змогли обговорити проблемні питання та поділилися досвідом діагностики тривоги, стресу, травми, депресивних станів, опрацювати декілька методик роботи з травмою, тривогою та техніки сприяння адаптації й звиканню до нового місця при переїздах.

 Мобінг у трудових відносинах: що варто знати 
 Віртуальна подорож "Безлюдний острів" 
Остров 2.png

 Практичні психологи як фахівці, які працюють у сфері, пов’язаній з високим рівнем стресу, схильні до вторинної травматизації, і тому особливого значення для збереження їх психічного здоров’я  набувають ресурсні зустрічі «Коло підтримки», започатковані КУ «ЦПРПП». З метою профілактики емоційного виснаження 18.01.2023 практичним психологом ЗДО № 10 «Теремок» було проведено віртуальну подорож «Безлюдний острів». Головною метою заходу стало осмислення цінностей життя та визначення власних пріоритетів. Під час зустрічі учасники мали змогу відновити особисті ресурси, удосконалити комунікативні навички, усвідомити власні психологічні бар’єри. Кожен ще раз переконався, що безвихідних ситуацій не буває, і коли одні двері зачиняються, відчиняються інші.

 Ресурсна зустріч "Коло підтримки"
 Формуємо навички психологічного відновлення  

Проблемні питання професійної діяльності щодо застосування інноваційних технологій в роботі з дітьми дошкільного віку обговорено учасниками останньої в поточному році  підтримуючої зустрічі для фахівців психологічної служби «Коло підтримки», яка  відбулася 28 грудня 2022 року. За результатами професійного обговорення схвалено пропозицію щодо організації роботи творчої групи з укладання вебскарбнички програм, технік та методів роботи з дітьми з особливими освітніми потребами для використання в роботі фахівцями психологічної служби міста.

         Вагомим здобутком заходу стала особлива атмосфера передсвяткових очікувань та сподівань, обміну побажаннями та  прагненнями щодо здійснення мрій та досягнення особистих цілей.

         В умовах воєнного стану в Україні, на тлі подій, що викликають негативні емоції та переживання, ресурсні зустрічі, що зарекомендували себе як дієва та корисна форма психологічної підтримки, мають активно застосовуватися  в практиці роботи психологів з метою корекції негативних думок та емоційного стану,  ресурсного відновлення   та зменшення негативного впливу травмуючих факторів

IMG-978037d512db04d226bf65c671df24c1-V.jpg
ПС 3.4 (1).png

 Негативні думки сприяють підкріпленню таких негативних емоцій, як: страх, безнадійність, агресивність, тривога, сум і вина. З метою визначення найбільш корисних способів осмислення своїх переживань та зменшення інтенсивності хворобливих емоційних та фізичних реакцій психологом КУ «ЦПРПП» 07.12.2022 було проведено третє навчальне заняття за програмою «Навички психологічного відновлення». Учасники ознайомились із технікою конструктивного мислення. На практиці спробували розпізнати й визначити негативні думки та змінити на корисніші, які не лише покращать емоційний стан, а й змінять погляд на ситуацію й дозволять рухатись далі, бути більш успішними та щасливими.

 Тренінг щодо протидії проявам насильства
316937703_530102845657145_4528954558292210712_n.jpg

 Психологом КУ «ЦПРПП» та практичним психологом ЗЗСО І-ІІ ступенів - ліцею «Гармонія», що є тренером ГО Ла Страда – Україна, 23.11.2022 року в змішаному режимі було проведено тренінг для практичних психологів та соціальних педагогів «Протидія та реагування на випадки насильства над дітьми в умовах дистанційного навчання в період війни». Учасники заходу опрацювали питання ідентифікації випадків прояву насильства щодо дітей, зокрема домашнього насилля, розглянули алгоритми реагування працівників психологічної служби та перенаправлення дітей, постраждалих від насильства, до інших служб та профільних фахівців.

 Психологічний тренінг щодо розвитку пізнавальної активності  дошкільників
0-02-05-bf809640441a0495d59027ba99803b346ee49d411090741f266f193bafddc6c3_b1d49b31fad4955f_
0-02-05-87a025f6f208ec1d1015ebd50a0399eee643a807ace51f4dfc9c277971086f99_252eff3876fb58d8.

Учасниками психологічного практикуму, що відбувся  16.11.2022 у межах роботи міської ПМК практичних психологів закладів дошкільної освіти, розглянуто інструменти розвитку пізнавальної активності дітей дошкільного віку в умовах дистанційного навчання. Під час проведення заходу практичними психологами ЗДО №9 та ЗДО №10 організовано аналітико-практичну діяльність колег щодо визначення змісту, принципів, закономірностей та оптимальних форм роботи з розвитку пізнавальної активності дошкільників. Позитивний психологічний мікроклімат заходу та пропоновані активності сприяли створенню атмосфери партнерства та творчої самореалізації, відновленню ресурсного стану учасників, підвищенню мотивації фахівців психологічної служби щодо поглибленого опрацювання теоретичних засад розвитку пізнавальних інтересів дітей дошкільного віку та практичного застосування рекомендованих підходів.

 Онлайн-тренінг "Навички психологічного відновлення"
Безымянныйккк.png

Психологом КУ «ЦПРПП» 09.11.2022 проведено другий навчальний онлайн-тренінг «Навички психологічного відновлення» для фахівців психологічної служби закладів освіти громади. Учасників заходу ознайомлено з «навичкою вирішення проблем», удосконалено вміння  формулювати проблему та визначати мету, знаходити кілька способів її вирішення й обирати з них  найефективніший. Практичне відпрацювання психологами всіх етапів складання плану вирішення проблеми сприяло усвідомленню переваг систематичного способу вирішення проблемних ситуацій як найбільш ефективного та такого, що  сприяє відновленню почуття контролю та підвищує самоефективність.

 Онлайн-тренінг щодо запобігання  та  протидії проявам насильства
Женя2.png
Женя 6.png

Класних керівників закладів освіти та уповноважених осіб, що здійснюють невідкладні заходи реагування в разі виявлення фактів насильства по відношенню до учасників освітнього процесу,  було залучено до обговорення  актуальних питань  запобігання  та протидії проявам насильства в умовах дистанційного навчання у межах онлайн-тренінгу, що відбувся  відповідно до плану роботи КУ «ЦПРПП» 04.11.2022 року. Учасниками заходу в інтерактивному форматі визначено сутнісні ознаки феномену  насильства,   види насильства та фактори, що сприяють його проявам. Розглянуто причини, прояви та наслідки дій по відношенню до людини, що спричинять травмування, порушення психічного та  фізичного здоров’я, наносять шкоду честі та гідності людини, призводять до емоційної невпевненості та нездатності захистити себе в несприятливих та травмуючих обставинах. Особливу увагу було приділено проблемі розпізнавання  проявів і жертв насильства серед учасників освітнього процесу, що протікає в дистанційному форматі, та шляхам протидії насильницьким проявам та їх запобіганню.  

 Коло психологічної підтримки
888.png

Психологом КУ «ЦПРПП» 02.11.2022 року проведено другу підтримуючу зустріч «Коло підтримки» для фахівців психологічної служби. У ході обговорення впливу на людину негативних факторів учасниками визначено важливість позбавлення дітей відчуття провини за те, що відбувається навколо, та необхідність для кожного, хто опинився у складних життєвих обставинах, врахування й використання власних позитивних якостей та спілкування з дорогими та близькими людьми для ресурсного відновлення.

 Профілактика кібербулінгу
 Особливості реакцій дитини на стресогенну подію 
 Навички психологічного відновлення 
2 (1).png

 Психологом КУ «ЦПРПП» Євгенією Тальковою 13.10.2022р.  було проведено перший тренінг для практичних психологів та соціальних педагогів із циклу «Навички психологічного відновлення», спрямований на прискорення відновлення та підвищення  самоефективності на основі використання кількох ключових наборів навичок, що  виявилися найбільш корисними у різних посттравматичних ситуаціях. На першому занятті учасники опрацювали різні способи подолання стресу та негативних переживань. Ознайомились із плануванням позитивної діяльності, яка допоможе  у відновленні  нормального способу життя та  покращенні настрою в ситуаціях, коли   психотравмуючі події  переривають нормальну буденність і ту діяльність, яка дає людині почуття сенсу, контролю та задоволення.

 Поради психолога щодо  навчання під час війни
 Онлайн-зустріч "Коло підтримки"
1 (1).png

 Практичні психологи та соціальні педагоги  закладів освіти міста 28.09.2022р. долучилися до онлайн-зустрічі «Коло підтримки». Учасники заходу познайомились із методикою «Дерево життя», згадали історію свого роду, свої особливі вміння й здібності, поділилися надіями та мріями, проаналізували їх  виникнення та  розвиток. Визначилися з тим, чим збагачує та обдаровує нас у житті зустріч з іншою людиною (любов’ю, теплом  та ласкою, умінням бути терплячими, наполегливими, з честю зустрічати поразки та переживати важкі часи), дослідили вплив життєвого досвіду на формування особистості. Фахівці поглибили знання щодо методів ведення онлайн- консультації, у процесі якої людина згадує про найважливіше в житті, про свої особливі вміння, які допомагають справлятися зі складними життєвими ситуаціями.

 Вплив стресу на організм людини
 Супервізійна та інтервізійна підтримка психологів та педагогів в умовах воєнних дій
область 1.png

Психолог КУ «ЦПРПП» Євгенія Талькова 13.09.2022 взяла участь у обласній супервізійній зустрічі  «Супервізійна та інтервізійна підтримка психологів та педагогів в умовах воєнних дій» для педагогічних працівників та психологів закладів дошкільної та загальної середньої освіти.

Учасники зустрічі ознайомились з теоретичними та практичними аспектами використання  дієвої техніки відновлення для допомоги собі, колегам і дітям, які пережили важку травматичну ситуацію. Поглибили знання щодо методів ведення онлайн-консультації, у  процесі якої людина згадає про найважливіше в житті, про свої особливі вміння, які допомагають справлятися зі складними життєвими ситуаціями, відчує спільність зі своєю культурою, традиціями, історією родини.

 Організація професійної діяльності працівників психологічної служби підчас дистанційної роботи в умовах воєнного стану
IMG-6e08d0ad4b2abe5eae29da0fc33ed0c6-V.jpg
IMG-a08ed94321554965d747608b3fec2c68-V.jpg

Психологом КУ «ЦПРПП» Євгенію Тальковою 06.09.2022 проведено інструктивно –методичну нараду «Організація професійної діяльності працівників психологічної служби під час дистанційної роботи  в умовах воєнного стану» для практичних психологів та соціальних педагогів міста. У ході онлайн-заходу було   проаналізовано роботу психологічної служби міста за 2021 – 2022 н.р., визначено основні напрямки роботи фахівців психологічної служби, надано рекомендації щодо ведення типової документації  та  складання річного плану роботи на 2022 – 2023 н.р. в умовах дистанційної роботи. Вирішено питання щодо  керівництва роботою міських  предметних методичних комісій дошкільних психологів та психологів  закладів освіти. Обговорено шляхи вирішення проблемних питань розвитку психологічної служби міста.

 Навички психологічного відновлення 
тренинг (1).png
сертификат.png

Головне питання воєнного сьогодення – гідна  відповідь  на виклики, які формує сучасність у нашому особистому та професійному житті. Усі люди різні але кожен українець вкладає свою частку в загальну перемогу. Хтось боронить нашу землю зі зброєю в руках, хтось всіма силами допомагає іншим, а освітяни нашого міста намагаються отримати нові знання для допомоги своїм учням.

Психолог КУ «ЦПРПП» Євгенія Талькова взяла участь у семінарі-тренінгу «Навички психологічного відновлення», який був організований ГО «Підтримка психічного здоров’я» у рамках проєкту "Психічне здоров'я для України" за підтримки Посольства Швейцарії в Україні. Отримані знання спрямовані на допомогу у відновленні почуття контролю та  впевненості в собі  та можуть бути використані  у  роботі з різними категоріями населення, навіть у польових умовах.  Програма розроблена фахівцями США на основі світового досвіду роботи з людьми, що постраждали від війни та інших катастроф. Структурована форма роботи з навчання навичкам є доказово підтвердженою та рекомендованою для застосування спеціалістами допоміжних професій.

 Казкотерапія як інструмент дистанційної освіти в роботі практичного психолога

Пропонуємо ознайомитися з матеріалами, створеними за результатами роботи творчої групи практичних психологів закладів дошкільної освіти.

 Сподіваємося на те, що пропонована серія відеозанять "Казкові квітки" допоможе фахівцям психологічної служби та батькам дошкільнят познайомити дітей з емоціями та сприяти розвитку їх емоційного інтелекту, ефективно знімати негативні психологічні реакції у дітей дошкільнят, покращувати емоційне самопочуття дитини, коригувати міжособистісні взаємини в родині та  групі однолітків.

Посилання на відео заняття

Вступ https://youtu.be/3Mr-F76B2Fw
Заняття № 1 «Радість» https://youtu.be/aE5D3vlR6Qw
Заняття № 2 «Злість» https://youtu.be/LN4PzTx5B4g
Заняття № 3 «Страх» https://youtu.be/bJVkwBFLIjg
Заняття № 4 «Образа» https://youtu.be/EeXzmDmycJg
Заняття № 5 «Здивування» https://youtu.be/Z3rkvDnXMcY
Заняття № 6 «Сум» https://youtu.be/vENazDybgwU

 Як швидко заспокоїти та зняти стрес у дитини
Тренінг " Протидія торгівлі людьми у воєнний час" 
IMG-966113dfd37b58dcab66b8f46605f6ef-V.jpg
IMG-ad7619d01ae00e5e2b0cba0b20d79ecf-V.jpg

Психологічна  спільнота Мирноградської ТГ 30.06.2022 долучилася до проведеного кафедрою педагогіки і психології Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти сумісно з правозахисною ГО «Ла Страда Україна» онлайн-тренінгу «Протидія торгівлі людьми у воєнний час».

         Актуальність проведеного заходу зумовлена  збільшенням  від початку воєнного стану в Україні потоку біженців у західні країни як категорії людей, які опинилися в екстреній  ситуації, що  створює передумови для активізації протиправних дій  в цілях комерційної сексуальної експлуатації або примусової праці.

Учасники  тренінгу отримали рекомендації щодо  убезпечення себе від потрапляння в ситуацію торгівлі людьми та  інформаційні матеріали, контакти правозахисних організацій та гарячих ліній, де можна отримати допомогу, та роздаткові матеріали.

Гарячі лінії щодо запобігання торгівлі людьми:

Гарячі лінії щодо запобігання торгівлі людьми:

Чехія + 420 222 721 810

+ 420 222 717 171

8 000 777 77

Польща + 48 22 628 99 99

Болгарія 0800 186 76

Словаччина +421 918 366 968

Молдова 0 800 777 77

Ла Страда – Україна 116 123

 Казкотерапія  як інструмент  дистанційної освіти 
20220608_095705_mfnr.jpg

 На базі КУ «ЦПРПП» 08.06.2022 р. відбулося засідання творчої групи «Казкотерапія як інструмент дистанційної освіти в роботі практичних психологів ЗДО». Учасники групи мали змогу поринути в світ дитинства, поділитися власними враженнями від казок та прослідкувати їх зміну з плином часу. Фахівці визначили основні напрямки та цілі використання казки, обмінялися  досвідом щодо їх використання в практичній діяльності, поміркували над ефективністю застосування даного напрямку роботи в дистанційному навчанні дошкільнят та ініціювали створення серії відеоматеріалів «Веселкові казки» для подальшого їх застосування в практичній діяльності психологів ЗДО.

 Психологія групової взаємодії

 

Педагогічні працівники та практичні психологи  закладів освіти міста 01.06.2022 взяли участь у тренінгу «Психологія міжгрупової взаємодії (у історичному та територіальному вимірах) як алгоритм психосоціальної підтримки населення в умовах війни», проведеному Плеткою О.Т., кандидатом психологічних наук, старшим науковим співробітником лабораторії психології малих груп та міжгрупових відносин Інституту соціальної та політичної психології НАПН України. Учасниками тренінгового процесу опрацьовано теоретико-практичні аспекти кризової інтервенції та  психологічної стабілізації  в екстрених умовах.

  Проведений захід  сприяв підвищенню стресостійкості викладачів закладів освіти в умовах війни, удосконаленню   навичок надання першої психологічної допомоги та  самодопомоги, ефективного застосування конструктивних стратегій міжгрупової взаємодії з огляду на  її територіальний прояв. Практичні психологи закладів освіти отримали практичні навички роботи з дітьми та юнацтвом в умовах війни та  ознайомилися з моделями кризової інтервенції.

Зворотній зв’язок від учасників майстер-класів  підтвердив необхідність таких заходів та важливість психоедукаційних процесів з профілактики наслідків  воєнного психологічного травмування.

IMG-a97357bf1169fbbbb19f42e9b8e250c4-V.jpg
IMG-5eb6a8f087e91cc35d50805bc7a8f649-V.jpg
 Як підтримати дітей у зіткненні з викликами війни 
посібник .png

 Порадник для батьків  щодо підтримки дітей у зіткненні з викликами війни містить практичні рекомендації щодо збереження психічного здоров"я та надання допомоги дитині за умови  вимушеної зміни місця проживання, переживання тяжких втрат або психотравмуючих подій та виникнення  відчуття тривожності. Надає "рецепти" ефективної комунікації та психологічної стійкості, які стануть у нагоді кожному дорослому, хто є джерелом підримки для дитини.

 Супервізійна зустріч працівників психологічної служби 
2 (1).jpg
2 (2).jpg

 У надзвичайних умовах національного сьогодення кожен заклад освіти, що працює з використанням технологій дистанційного навчання, стає осередком надання не лише знань, а й психологічної підтримки учасників освітнього процесу. Сформований досвід створення комфортного та  безпечного середовища  та проблемні аспекти роботи психологічної служби  представлено та обговорено під час супервізійної онлайн-зустрічі «Виклики дистанційної роботи з дітьми та освітянами міста в умовах війни», що відбулася 17.05.2022року. Учасниками заходу розглянуто  шляхи забезпечення  психологічної стійкості учасників освітнього процесу, які страждають від воєнної агресії, проблеми домашнього насильства, булінгу й дискримінації дітей, які виїхали до інших регіонів/країн, психологічні аспекти  підготовки учнів 11-их класів до проходження національного  мультипредметного тесту та  здійснення професійного вибору. Забезпечено оптимальні умови обміну  досвідом  та задоволення професійних запитів працівників психологічної служби міста.   

 Ресурсна зустріч "Я і мої відчуття"
IMG-8ed1d284661fa83f1f783b79da4ead46-V.jpg

У  реаліях українського сьогодення кожна людина перебуває у стані  стресу  та відчуває негативні емоції. Але разом з тим навчається жити зі стресом та адаптуватися до нього, спираючись на власні ресурси, які забезпечують  психічне благополуччя та стабільність, допомагають критично оцінювати та аналізувати навколишню ситуацію.  З метою стабілізації внутрішнього стану, подолання негативних переживань та активізації власних ресурсів у межах ресурсної зустрічі педагогічних працівників «Я і мої відчуття», ініційованої психологом  КУ «ЦПРПП» Євгенією Тальковою, 06.05.2022 було проведено майстер-клас з нейрографіки. Практичний психолог ЗДО № 3 «Сонечко» Дар’я Абрамова продемонструвала присутнім ефективний спосіб усунення негативних програм та руйнівних емоцій: страху, образи, гніву тощо. Кожен учасник ресурсної зустрічі зміг попрацювати з власними емоціями, почуттями та знизити рівень внутрішньої напруги.

 

 

Практика роботи з панічними атаками

Паніка - психічний стан людини — несвідомий, нестримний страх, викликаний дійсною чи уявною небезпекою, що охоплює людину, неконтрольоване прагнення уникнути небезпечної ситуації. Нервова система не справляється з напругою. Порушується контроль мозку над тілом, людина майже не чує оточуючих, можлива ядуха, порушення мови.

Панічна атака - це раптовий епізод сильного страху, що зумовлює важкі фізичні реакції, без реальної небезпеки чи видимої причини.

Протокол роботи з людиною під час панічної атаки

  1. Подивіться на мене / якщо ви намагаєтесь подолати панічну атаку самостійно - знайдіть якусь точку в навколишньому просторі.

  2. Назвіть паніку в голос «Я панікую».

  3. Зробіть видих.

  4. Поставте обидві ноги на підлогу паралельно. Відчуйте опору на землю.

Зробіть опору на хребет або спинку стільця, якщо є можливість.

Слідкуйте щоб у людини були відкриті очі.

Повільно поводьте головою із сторони в сторону, називаючи вголос всі предмети які бачите.

Розчепіть зуби.

Зробіть вдих та видих довгий зі звуком.

Чергуємо: опора на землю.

водимо очима та головою

називаємо предмети які бачимо

вдих, видих.

  1. Глибоко проминаємо м'язи рук, плечей, ніг (не трьом, не гладимо, а саме проминаємо). Видихаємо та поступово розслабляємось.

  2. Дайте попити холодної води, але не крижаної.

  3. Попросіть просканувати стан внутрішньої напруги від 0 до 10 (0 напруги немає, 10 неможливо терпіти).

  4. Можна накрити людину ковдрою та обійняти. На вдиху міцно обіймаємо на видиху розслабляємось разом, синхронно.

104464336_1998682993589752_6606691732245671491_o.png
2.jpg
 Практика роботи з панічними атаками 
 Поради батькам щодо  подолання стресового стану у дитини 
стрес 1.png
стрес молодша група.png
стрес 10 - 12 лет.png
фото1.jpg
 Встановлюємо контакт з дитиною  (поради психолога )

ЯК ВСТАНОВИТИ КОНТАКТ З ДИТИНОЮ:

І. Етап «Знайомство»

1 Опустіться на рівень дитини (наприклад, присядьте, щоб фізично бути на одному рівні)

2 Представтесь: назвіть ім’я, чим займаєтесь та як пов’язані з дитиною (“Мене звати Марія, я - волонтерка, яка допомагає сім’ям під час перебування в нашому місті”).

3 Запитайте, як ви її можете називати (наприклад: “Як я можу до тебе звертатися?”).

4 Поясніть, як довго ви будете з дитиною (наприклад: “Сьогодні ніч ти проведеш тут, я буду разом із тобою, поки не приїде автобус, а потім ти поїдеш далі”).

ІІ. Етап «Оцінювання потреб дитини»

1 Запитайте дитину, як вона себе почуває.

2 Запитайте, що їй потрібно зараз. Чи бажає вона води, поїсти, в туалет? Чи їй не холодно? Можливо дитина захворіла та потребує лікування? Чи бажає вона погратись (можливо, з іншими дітьми, якщо вони також перебувають разом з вами)?

ІІІ. Етап «Знайомство з місцевістю»

1 Покажіть дитині приміщення, в якому вона буде перебувати: де знаходиться туалет, ванна кімната, де дитина буде спати, де можна поїсти та пограти тощо.

2 Розкажіть дитині правила перебування (наприклад: “Ми будемо вечеряти о 19:00 ось у тій кімнаті, а лягаємо всі спати о 21:00”).

3 Розкажіть про місцевість, в якій опинилася дитина (про ваше місто, село, про інші особливості місцевості, які варто знати дитині).

ІV. Етап «Підтримка»

1 Скажіть дитині, що якщо вона хоче поговорити, то ви готові її вислухати.

2 Запитайте у дитини на які теми їй подобається говорити.

3 Запитайте, на які теми вона б не хотіла говорити.

4 Запитайте, що їй подобається робити (наприклад, чи любить дитина малювати, ліпити, танцювати, співати, збирати лего тощо).

5 Скажіть дитині, що якщо їй щось буде треба, то вона може звернутися до вас.

Що не рекомендується робити під час спілкування з дитиною:

1. Розпитувати у дитини про військові дії, які вона могла побачити, про те, як їй було, коли лунали сирени, вибухи та постріли*.

2. Розпитувати дитину про тих, хто з її близьких залишився в місцях ведення бойових дій*.

3. Порушувати особистісні кодони дитини, обов’язково треба запитати у дитини, чи можна взяти її за руку, обійняти, перш ніж це зробити.

4. Проявляти нещирі емоції (ви так само є людиною, яка має власні переживання, і якщо у вас немає настрою, то не треба «натягувати» посмішку лише через те, що перед вами стоїть дитина. Діти відчувають нещирість дорослих, що може негативно вплинути на ваші стосунки).

5. У присутності дитини обговорювати травмувальні події, пов’язані із військовими діями.

6. Використовувати ненормативну лексику у присутності дитини.

7. Ставити питання типу: «А як у тебе вдома було?». Краще замініть його на: «А як тобі подобається?» або «Як би тобі хотілось?».

*Розпитування дитини про травмувальні події може призвести до негативних переживань або істерики, що є вкрай небажаним. Краще щоб дитина сама розповіла про це, коли буде готова.

Психотерапевт Людмила Підлипна

images.jpg
 Методичні рекомендації щодо психологічної допомоги та самодопомоги 
карт 1.png

 З огляду на існуючу загрозу психічному здоров’ю учасників освітнього процесу внаслідок збройної агресії російської федерації та оголошення в Україні воєнного стану згідно з Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти Донецького обласного ІППО пропонує  методичні рекомендації для фахівців інклюзивно-ресурсних центрів, педагогічних працівників, практичних психологів, соціальних педагогів закладів освіти, батькам дітей з особливими освітніми потребами щодо психологічної допомоги та  самодопомоги.

карт 2 .png
 Психологічна допомога людям в умовах воєнного стану
 Соціальна підтримка вимушених переселенців
 Психологічна стійкість учасників освітнього процесу: методичні рекомендації, алгоритми дій.
cd389f8-resilience.jpg

 Методичні рекомендації «Перша психологічна допомога. Алгоритм дій»

Війна в Україні стала стресом для усіх учасників освітнього процесу. За таких умов істотно зростає роль психологічної служби системи освіти, яка має забезпечувати своєчасне і систематичне надання психологічної та соціально-педагогічної підтримки усім учасникам освітнього процесу відповідно до цілей та завдань функціонування системи освіти. Саме психологічна служба покликана навчити дитину жити в мирі із самим собою та з іншими, вступати у взаємостосунки із світом так, щоб життя приносило задоволення

Шановні колеги!

Міністерство освіти і науки України повідомляє, що одним із важливих пріоритетів в діяльності закладів освіти є забезпечення психологічної стійкості учасників освітнього процесу, які страждають від російської воєнної агресії.

Відповідно до Рішення Ради національної безпеки і оборони України від 24.02.2022 «Про введення в дію плану оборони України та Зведеного плану територіальної оборони України», (далі-Плану) введеного в дію Указом Президента України від 24.02.2022 № 70/202 (ресурс доступу: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/n0033525-22#n2 ) Міністерство, заклади та установи освіти визначені співвиконавцями Плану заходів у п.2.7.4. щодо створення умов для медичної, психологічної, педагогічної реабілітації та соціальної реінтеграції дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів, а також у п.2.7.5. в частині надання соціально-психологічної допомоги для жертв насильства та торгівлі людьми.

Сьогодні всі учасники освітнього процесу більш, ніж будь-коли раніше, потребують психологічної підтримки і допомоги. В цей буремний час Міністерство вдячне кожному та кожній із понад 23 тис. педагогічних працівників психологічної служби у системі освіти України, хто засвідчив високий професіоналізм та надає психологічні послуги в режимі 24/7, налагодив взаємодію з учасниками освітнього процесу за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій, проводить консультування через електронний «Кабінет психолога/соціального педагога», що створені на веб- сайтах закладів освіти; здійснює інформаційну підтримку щодо джерел консультування, куди саме можна звернутися, розмістивши повідомлення у месенджер Facebook-сторінки, чат Telegram-каналу тощо.

 Прості способи допомоги дитині
92759_shutterstock_61436761.jpg

«Як зараз допомогти дітям»

Прості способи від

дитячого психолога та мами -

Ольги Гаркавець

Дитина під час гри проживає свої страхи, тривоги, потрясіння. Вона може грати в ту саму гру багато разів. Стільки, скільки потрібно для її психіки для того, щоб сприйняти  подію.

Багато дітей зараз ідуть у регрес. Це означає, що п'ятирічна або восьмирічна дитина може почати поводитися як дворічний малюк. Може почати сюсюкати, спрощувати мову, відмовитися від навичок, які вже мають. Спостерігайте, якщо ви бачите, що краще не стає і поведінка дитини вас лякає, обов'язково зверніться до фахівця онлайн. Якщо все в межах норми, тільки молодше, тоді мої рекомендації будуть дуже доречними.

 Медіаматеріали  щодо збереження психічного здоров'я  в умовах воєнного стану 
 Ресурсна зустріч  педагогічних працівників закладів освіти міста 
20220329_091112.jpg

Самопоміч в умовах воєнного стану та  масової соціальної напруженості - це управління своїм психоемоційним станом, що досягається шляхом впливу людини на  себе за допомогою слів, образів, заземлення, управління м’язовим тонусом і диханням. Практичні поради педпрацівникам закладів освіти міста щодо саморегуляції емоційного стану, зняття  нервово- психічної напруги й подолання панічної атаки та  нормалізації життя в умовах стресу й паніки, викликаних воєнним станом,  надано  психологом КУ «ЦПРПП»  Євгенією Тальковою під час ресурсної зустрічі, що відбулася 29.03.2022.  Засвоєні учасниками дихальні вправи, техніки ефективного м’язового розслаблення, простукування позитивних точок, способи візуалізації сприятимуть зниженню перенапруження, відновленню сил, встановленню контролю над емоціями та підсиленню мобілізаційних ресурсів організму.

 Ресурсні практикуми  для працівників відділу освіти 
IMG_20220323_112257.jpg
IMG_20220323_103841.jpg

За умов, коли  надзвичайні ситуації  стали  доволі травматичною  частиною нашого повсякденного життя, виникає потреба  пошуку та застосування ресурсу та можливостей, які допомагають впоратися з життєвими проблемами.

 На ознайомлення з алгоритмом дій при сигналі «Повітряна тривога» та опанування техніками збереження психічного здоров’я та саморегуляції в стресовій ситуації спрямовано ресурсні практикуми,  проведені  спеціалістом з охорони праці Ольгою Масло та психологом КУ «ЦПРПП» Євгенією Тальковою для працівників відділу освіти. Учасників заходів ознайомлено з  механізмами  безпечної адаптації до сучасних реалій та мінімізації наслідків стресу та  панічної атаки.

Знання про психологічну травму, посттравматичний синдром і шляхи надання першої допомоги  сприятимуть зменшенню проявів негативних психічних станів, а також допоможуть  зробити більш контрольованими поведінкові реакції, активізують ресурси співчуття, підтримки та взаємодопомоги.

Отримані поради  та рекомендації  будуть  корисними для  небайдужих людей, готових прийти на допомогу тим, хто її потребує.

 Ресурсна зустріч фахівців психологічної служби 
20220311_105921.jpg

 У ході ресурсної зустрічі фахівців психологічної служби, яка відбулася 11.03.2022, обговорено актуальні питання щодо надання першої  психологічної  допомоги людям, які  опинилися в екстреній ситуації. Здійснено обмін враженнями від  спілкування з біженцями  та досвідом застосування  технік  подолання страху й паніки та використання прийомів і методів надання ППД. Обговорено особливості роботи з родинами та людьми, що зазнали втрат. Фахівців, які теж працюють у надзвичайних умовах, отримали психологічну підтримку колег та практичні рекомендації щодо стабілізації власного емоційного стану.

 Щоденна допомога  працівників психологічної служби  
IMG_20220310_100643.jpg
Без названия.jpg

В умовах виникнення  важких ситуацій, що  для українців стали стресовими  й кризовими, за яких  особливих випробувань зазнали мирні жителі, що перебувають у зоні конфлікту, вимушені переселенці, родини військовослужбовців, працівниками КУ «ЦПРПП»  проводиться робота, спрямована на  надання матеріальної та психологічної допомоги різним верствам населення.

         У центрі уваги та практичної розробки працівниками психологічної служби міста Мирнограда перебувають актуальні  питання  екстреної  психологічної допомоги  населенню  в умовах  надзвичайної ситуації в Україні. Під час  наради, проведеної 04. 03. 2022 психологом  ЦПРПП Тальковою Євгенією, обговорено організаційні питання щодо надання психологічних послуг в  «Гуманітарному Центрі» міста Мирноград та  пунктах розміщення  евакуйованих, визначено основні напрямки соціально-психологічної підтримки постраждалих внаслідок психотравматичних подій та   ефективні методичні підходи до подолання стресових реакцій  і  стабілізації особистості.

         Щоденна робота працівників психологічної служби міста спрямована на  допомогу людям в адаптації  до нових складних обставин та на  попередження складних наслідків посттравматичного стресу.

         Психологи закладів освіти  також готові  підтримати кожного мешканця міста.

 Екстрена допомога під час гострих стресових ситуацій
d8894672552e393b0838e0cea5fd6b03.jpeg

 Пропоновані презентаційні матеріали містять практичні поради психолога щодо надання  екстреної допомоги  під час виникнення гострих стресових ситуацій 

тяжелый-стресс-концепция-клипарты_csp6165441.jpg
 Поради психолога 
revnost_pr.jpg

Стрес (від англ. слова stress – напруження, тиск) – реакція організму у відповідь на дуже сильну дію (подразник) ззовні. Загалом стрес – це нормальна реакція здорової людини, захисний механізм нашого організму. Виникнення стресу означає, що людина, зокрема дитина, включилася в певну діяльність, спрямовану на протидію небезпечним для неї впливам. Під час стресу відбуваються глобальні психофізіологічні, біохімічні зміни в організмі, спрямовані на мобілізацію захисних сил та адаптацію до ситуації (стресора).

 У цьому буклеті батьки знайдуть поради щодо того, що таке стрес, як реагує дитина, яка знаходиться у стані стресу, та як допомогти дитині впоратися та подолати стрес.

Нові кроки  в розбудові  педагогічної  медіації
Слайд1.JPG
слайд.jpg
268256244_333493481984750_7066973620244456012_n.jpg

 З метою розбудови Міської служби порозуміння та розвитку відповідних структур (ШСП) у закладах освіти міста, координатором міської медіаційної мережі Тальковою Євгенією було започатковано роботу медіаційного кафе «Медіація – шлях до суспільства без конфліктів». У ході першої зустрічі, яка відбулася 19.01.2022, було розглянуто питання активізації роботи медіаторів міста, планування роботи МСП на рік, визначення потреб, викликів і актуальних питань впровадження медіації та відновних практик в освітніх закладах. Гості кафе розробили модель та положення МСП та запропонували своє бачення подальшого розвитку медіаційної мережі.

Триває підготовка до заключного етапу конкурсу фахової майстерності освітян «Кращий педагог року Мирноградської міської територіальної громади-2021». З огляду на те, що успішність завершення конкурсного процесу його учасниками безпосередньо залежить від результативності  публічного виступу з презентації педагогічної ідеї чи мрії конкурсанта, психологом КУ «ЦПРПП» Євгенією Тальковою 03.12.2021 проведено практикум з подолання стресів та опанування навичками ораторської майстерності.

Учасники заходу мали змогу усвідомити власні страхи та їх вплив на життя, проаналізувати ситуації, коли  корисний страх у якості сигналу реальної небезпеки змушує  шукати шляхи мінімізації можливої шкоди, та умови, коли він заважає мислити та діяти конструктивно. Освітяни дізналися про золоті правила риторики, представили та оцінили фрагменти публічних виступів та отримали рекомендації з подолання стресу.

  Практикум з подолання стресів та опанування навичками  ораторської майстерності
264493640_307219484612150_1929246757392368592_n.jpg
  Розірвати коло насильства: як запобігти жорстокому поводженню з дітьми та насиллю 
IMG_20211201_153107_mfnr.jpg

 У межах  Всеукраїнської акції «16 днів без насильства»  фахівці психологічної служби міста продовжують збагачувати свої  знання щодо  проявів насильства над дітьми в реаліях сьогодення. Психолог  КУ «ЦПРПП» Євгенія Талькова 01.12.2021 провела семінар-практикум  з проблеми запобігання жорстокому поводженню з дітьми та насильству серед дітей і учнівської молоді.  Під час заходу психологи та соціальні педагоги підвищили рівень обізнаності щодо форм, видів, причин, ризиків та наслідків насильства, детально обговорили індикатори булінгу, сексуального насильства та жорстокого поводження з дітьми. У ході практичної частини семінару учасники  ознайомились з інтерактивною грою «Коло насильства» для подальшого використання в своїй роботі та визначили алгоритм дій у разі виявлення дитини, яка зазнала насильства, окреслили шляхи взаємодії психологів та соціальних педагогів у напрямку попередження насилля в родині або учнівському середовищі.

 Формування стресостійкості в умовах кризових явищ
IMG-e5d5bf240b8f35d20341d7ce04bffb2c-V.jpg

Стрес існує в житті кожної людини. Він впливає на наш організм, самопочуття та поведінку. Техніки  протистояння негативним проявам стресу та способи  надання першої психологічної допомоги було розглянуто на засіданні ПМК фахівців психологічної служби  закладів загальної середньої освіти «Формування стресостійкості в умовах кризових явищ. Прийоми надання першої психологічної допомоги», яке відбулося 24.11.2021 на базі ОЗЗСО.

 У межах заходу  Іриною Таран, психологом ОЗЗСО, розкрито сутнісні ознаки  стресових ситуацій, визначено причини та наслідки стресу для організму людини, ознайомлено присутніх з ефективними способами подолання стресових ситуацій: управлінням диханням, рефлексивними вправами. Учасниці заходу  не лише збагатили власний досвід новими техніками та методами, але й пропрацювали власні негативні емоції та переживання.

 Протидія торгівлі людьми в Україні.
Національний  механізм взаємодії суб'єктів 

 У рамках Всеукраїнської акції «16 днів без насильства» на базі дошкільного навчального закладу № 1 «Зірочка» 24.11.2021 відбулося засідання предметно-методичної комісії практичних психологів дошкільних закладів за темою «Проблема насилля та жорстокості стосується кожного». Практичні психологи Надія Михайлова (психолог ДНЗ № 1) та Світлана Пхайко (психолог ЗДО № висвітлили актуальність проблеми насилля в сучасному суспільстві, звернули увагу на розповсюдження терпимого ставлення батьків до фізичних покарань та нерозуміння ними сутності психічного насильства. Сприяли зміні фокуса точки зору учасників на проблему порушення прав дитини; наочно продемонстрували соціальні й емоційні зв'язки, що забезпечують необхідні умови для виживання й розвитку дитини. Євгенія Талькова (психолог КУ ЦПРПП) звернула увагу колег на ознаки, що можуть свідчити про жорстоке поводження з дітьми, та на таку форму насилля, як сексуальне насильство над дитиною та його наслідки.

 Проблема насилля та жорстокості стосується кожного
261612497_301251641875601_4437605721653901266_n.jpg
245956054_4604933556194539_5281841888452960798_n.jpg
IMG-b7d3750248230f784f22a5b53c50ca08-V.jpg
246032135_4604933466194548_5220636635873490137_n.jpg
246818683_4607728229248405_1352874855814646994_n.jpg

Психолог КУ «ЦПРПП» Євгенія Талькова та психолог ЗЗСО-ліцею «Гармонія» Олена Броваренко стали учасниками тренінгу «Протидія торгівлі людьми в Україні. Національний механізм взаємодії суб’єктів», організованого Громадськими організаціями PEOM (Регіональне об’єднання молоді) та Ла Страда-Україна. У ході заходу, який розпочався 18 жовтня в Європейський день боротьби з торгівлею людьми, розглянуто нормативно-правові акти щодо протидії торгівлі людьми, порядок взаємодії суб’єктів, які здійснюють заходи в означеній сфері, обговорено причини та наслідки ситуацій, пов’язаних з ризиками експлуатації, вербування, перевезення, передачі чи приховування людей шляхом погрози силою чи застосування інших форм примусу.

 Практичне опрацювання у ході тренінгового процесу ситуаційних кейсів щодо причин потрапляння в ситуацію ТЛ,  її наслідків, ідентифікації постраждалої особи  та надання відповідного статусу  сприяло  удосконаленню  професійної компетентності фахівців психологічної служби щодо

 -запобігання злочинним діям з метою комерційної сексуальної експлуатації або примусового залучення людей до  праці;

 - надання кваліфікованої допомоги постраждалим від торгівлі людьми,

- порядку взаємодії суб’єктів , що здійснюють заходи у сфері протидії ТЛ;

- специфіки проведення профілактичної роботи з  уразливими групами населення.

Щиро дякуємо   громадським організаціям PEOM (Регіональне об’єднання молоді) й Ла Страда-Україна за надану можливість участі в  цікавому та   актуальному  заході, що відбувся з використанням ресурсів Міністерства Закордонних Справ Німеччини та за фінансової підтримки  Institut für Auslandsbeziehungen (IFA)

 Метафоричні  асоціативні карти в роботі практичного психолога
IMG-175305ed27b5c610dc0d0d4adf48cf0c-V.j
20210528_114615.jpg

В умовах освітянського сьогодення розширюється сфера застосування  метафоричних асоціативних карт (МАК) як психологічного інструментарію, що дозволяє отримувати необхідні результати у максимально короткі терміни. Вони використовуються  під час консультацій, тренінгів, семінарів, корекційних занять, застосовуються як діагностичний матеріал.

 З огляду на актуальність проблеми, теоретико-практичні аспекти використання МАК перебували в центрі уваги учасників  міського семінару працівників психологічної служби Мирноградської міської ТГ «Метафоричні асоціативні карти в роботі практичного психолога. Механізми  впливу та основні способи роботи», який відбувся 28.05.2021р.

У теоретичній частині заходу психолог КУ «ЦПРПП» Євгенія Талькова розкрила зміст поняття метафоричні асоціативні картки, історію їх створення, їх особливості, переваги та правила використання, форми роботи та сферу застосування. Учасники на власному досвіді змогли переконатися в практичності й легкості використання МАК у консультуванні при визначенні  проблем та у процесі пошуку шляхів  їх вирішення.

 У форматі майстер-класів практичними психологами  Ольгою Івановою та  Оленою Броваренко ознайомлено присутніх  з  техніками визначення  внутрішнього ресурсу особистості та  можливостями використання МАК у процесі цілепокладання.

 Проведений захід сприяв удосконаленню професійної компетентності працівників психологічної служби щодо ефективного використання психологічного інструментарію.

  Арт-терапевтичний тренінг "Шлях до себе"
 Консультативна нарада працівників психологічної служби 

У сучасному світі людина постійно знаходиться під впливом безперервного потоку інформації, який провокує стреси та перенапруження фізіологічних систем організму. Вони впливають на поведінку людини, її працездатність, здоров’я, взаємовідносини з оточуючими та у родині. Для того, щоб успішно долати негативні реакції й не допускати емоційного виснаження, людина повинна мати внутрішній ресурс. Тобто джерело, запас емоційних сил для вирішення будь-яких задач. Людина, що має такий ресурс, не хвилюється через дрібниці  та не боїться починати нові справи. Якщо вона стикається з труднощами чи навіть невдачею, то це не трагедія, а привід для творчості та пошуку нових шляхів.

З метою попередження професійного  вигорання та усвідомлення внутрішніх ресурсів 21.05.2021р. працівники КУ «ЦПРПП»  провели арт-терапевтичний тренінг «Шлях до себе» зі спеціалістами БТДЮ. Учасники проаналізували фактори, що призводять до емоційного вигорання, та ознайомились з його симптомами. Спільними зусиллями розробили поради для профілактики професійного вигорання.  Кожен учасник міг самостійно виміряти власний рівень стресу, впорядкувати свої думки та віднайти внутрішній ресурс для вирішення складних ситуацій.

Учасники заходу працювали з малюнками, метафоричними асоціативними картами, сипучими мандалами, долучалися до виконання тілесно – орієнтованих вправ і завдань, спрямованих  на поглиблення  уявлень про внутрішні й зовнішні ресурси та усвідомлення необхідності пошуку ресурсного стану в кожну мить швидкоплинного життя.

IMG-ddd4c20d98f3bc0f88ee39a94f4d6c22-V.j
IMG-5f418299babae7d1ca4e33ec75e2861b-V.j
 Перша міська конференція  медіаторів  "Життя без конфліктів"

 Усе частіше ми чуємо про дитячу жорстокість, усе частіше в ЗМІ бачимо випадки насилля та булінгу в підлітковому середовищі. Цю тему неможливо не помічати. Департаментом  освіти і науки  Донецької  обласної  державної адміністрації зазначено, що незважаючи на масштабність і складність проблеми, система освіти має великі можливості для профілактики насильства. Запобігання булінгу та внесення змін до законодавчих актів України стало темою консультаційної наради, яка була проведена психологом  КУ «ЦПРПП» Євгенією Тальковою з фахівцями психологічної служби міста.

image.png
20210331_122138.jpg
20210331_101927.jpg
20210331_121202.jpg

 Перша міська конференція для медіаторів та керівників шкільних служб порозуміння «Життя без конфліктів», організована  КУ «ЦПРПП» Мирноградської міської ради, відбулася 31.03.2021р.

Захід було присвячено проблемам медіації, створенню ШСП, підготовці дітей та дорослих до конструктивного вирішення конфліктних  ситуацій та створення безпечного освітнього простору.

         На конференцію  було запрошено медіаторів міста, представників дошкільних навчальних закладів та громадських організацій.

Керівники ШСП представили творчі доповіді щодо створення та розвитку шкільних служб порозуміння в загальноосвітніх закладах. Обговорили ряд важливих питань, пов’язаних із розбудовою медіаційної мережі в місті та застосуванням відновних практик в повсякденній роботі практичних психологів. Кожен учасник конференції взяв участь у розробці кроків  з подальшого розвитку  медіації в закладах освіти.

Представники дошкільних навчальних закладів зацікавились інновацією щодо вирішення конфліктів та внесли пропозицію щодо організації навчання для психологів дитячих садочків. Досвідчені медіатори звернули увагу на  важливість порозуміння та плідної співпраці з адміністрацією закладу  та запропонували обов’язково запросити їх на наступну міську конференцію або організувати загальний інформаційний практикум.

Організатори міської конференції висловлюють подяку всім спікерам та гостям за активну участь, координаторці проектів Ла Страда Україна Харківській Тетяні - за надані методичні та практичні матеріали, співзасновниці громадської організації «Клуб «Пошук» - за натхненну промову та цікавий матеріал.

20210326_103915.jpg
20210326_104621.jpg
   Практична робота психолога:технологія проведення тренінгу

 У межах роботи Школи молодого психолога 26.03.2021 психологом КУ «ЦПРПП» Тальковою Євгенією було проведено тренінг «Практична робота психолога: технологія проведення тренінгу», спрямований на усвідомлення учасниками заходу ключових компетенції тренера та оволодіння основним інструментарієм роботи з дітьми та дорослими. Упродовж заняття молоді спеціалісти опрацьовували методології створення та проведення сучасного тренінгу, визначали оптимальну структуру тренінгового процесу, поглиблювали знання щодо групової динаміки та ролі тренера в групі. У ході практичної частини заходу удосконалено навички тренерів-фасилітаторів щодо організації групової взаємодії учасників та досягнення визначеної мети

IMG_20210324_102149.jpg
IMG-c180af63e58371d1718a1fac8ca11f08-V.j
 Використання  інформаційно-комунікаційних технологій у роботі з дітьми  з особливими освітніми потребами 

  Працівники психологічної  служби Мирноградської міської ТГ взяли участь у семінарі Донецького обласного навчально-методичного центру психологічної служби системи освіти «Використання інформаційно-комунікаційних технологій у роботі з дітьми з особливими освітніми потребами», що відбувся в режимі онлайн 24.03.2021р. Організатори заходу  надали вичерпну та корисну  інформацію щодо використання ІКТ  в освітньому процесі закладів дошкільної та загальної освіти, у  спеціальній та інклюзивній освіті. Зазначили, що застосування інформаційно-комунікативних технологій під час інклюзивного навчання та виховання сприяє інтеграції дитини в суспільстві однолітків і позитивно позначається на формуванні особистості.  Було наголошено на необхідності забезпечення  відповідних умов для успішної самореалізації дитини: реалізації індивідуального підходу, приведення  у відповідність  до вікових особливостей та психофізичних можливостей учнів технічних засобів, які використовуються в освітньому процесі,  поєднання їх з провідною діяльністю та потребою дитини, спрямування ІКТ на підтримку фізичних або психічних особливостей дитини.

158023846_139854928015274_61992220566203
156976852_139854991348601_85297626978076
Захист дітей від насильства в Інтернет-просторі  як профілактика суїцидальної поведінки здобувачів освіти 

З метою розповсюдження інформації щодо попередження насильства в мережі Інтернет і профілактики суїцидальної поведінки серед дітей та учнівської молоді КУ «ЦПРПП» проведено онлайн-захід для фахівців психологічної служби Мирноградської міської ТГ «Захист дітей від насильства в Інтернет-просторі як профілактика суїцидальної поведінки здобувачів освіти». Психолог Євгенія Талькова ознайомила спеціалістів з нормативно-правовою базою, основними поняттями та причинами насильства в Інтернеті. Було надано рекомендації, матеріали та ресурси для роботи з різними категоріями учасників освітнього процесу. Фахівці психологічної служби міста ознайомились з алгоритмом реагування педагогічних працівників на випадки онлайн – ризиків.

В ході заходу було використано матеріал КЗ ДНМЦ ПС СС.

Вплив розвитку дрібної моторики на формування мовлення та збагачення інтелектуально-творчого потенціалу дітей дошкільного віку
изображение_viber_2021-02-26_17-49-13.jp
изображение_viber_2021-02-26_17-47-34.jp
IMG-56e16a66695cbb988f925a033fccc9e0-V.j

З огляду на важливість  стимулювання розвитку центральної нервової системи  руховою активністю пальців рук, проблемі  розвитку дрібної моторики дітей дошкільного віку як вагомому чиннику забезпечення становлення особистості дитини, підвищення рівня сформованості комунікативних навичок, логічного мислення, збагачення інтелектуально- творчого потенціалу  дошкільників  було присвячено семінар, проведений для фахівців психологічної служби практичним психологом ЗДО № 6 Аллою Безуглою.

           У процесі визначення на основі візуального тесту  домінуючої півкулі головного мозку, ознайомлення з вправами, спрямованими на синхронізацію роботи півкуль, покращення пам’яті,  розвиток просторових уявлень та  дрібної моторики, психологи ознайомились з  ключовими поняттями кінезіології та техніками створення «ранголі» як засобу знаття м’язового та психоемоційного напруження.

           Позитивна емоційна атмосфера заходу та інтерактивний формат проведення  забезпечили оптимальні умови продуктивної взаємодії, навчання та професійного вдосконалення учасників семінару

 Заняття в Школі  молодого психолога

 У загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №1 22.02.2021 року  відбулося заняття Школи молодого психолога для практичних  психологів загальноосвітніх навчальних закладів за темою «Діагностичний мінімум у роботі практичного психолога закладу освіти». Учасники заходу поглибили знання щодо використання діагностичного мінімуму в діяльності працівників психологічної служби, проаналізували алгоритми застосування діагностичних методик  в роботі  з різними цільовими аудиторіями, опрацювали інструментарій створення  інтерактивних завдань та тестів для контролю знань у режимі онлайн.

 Безперервна освіта- передумова фахового зростання  

 Практичний психолог КУ «ЦПРПП» Євгенія Талькова протягом тижня взяла участь у низці регіональних заходів з проблем превенції суїцидальних тенденцій серед підлітків та учнівської молоді, запобігання булінгу та кібербулінгу в освітньому середовищі, впровадження відновних практик, роботи шкільних служб порозуміння та впровадження супервізії як інноваційного інструменту професійного розвитку фахівців психологічної служби. У межах заходів розглянуто умови досягнення ефективності супервізії, шляхи попередження та протидії булінгу, специфіку проведення психолого-діагностичних і профілактичних заходів, просвітницької роботи з учасниками освітнього процесу й сім’ями учнів і вихованців щодо попередження суїцидальних проявів у поведінці сучасної молоді.

IMG_20210217_150956.jpg
2.png
IMG_20210204_150643.jpg
IMG_20210204_150632.jpg

 Психолог КУ «ЦПРПП» Євгенія Талькова та практичний психолог ЗЗСО І – ІІ ступенів- ліцею «Гармонія» Олена Броваренко 04.02.2021 взяли участь у «Робочій зустрічі Національної медіаторської мережі - 2021». Під час зустрічі обговорювалися поточні питання розвитку медіації та ШСП (шкільних служб порозуміння) у закладах освіти щодо перспективи впровадження та поширення спектру  відновних практик задля сприяння вирішенню конфліктів ненасильницьким шляхом, розбудови миру та захисту прав людини. Учасники заходу розглянули проблемні аспекти недопущення  гендерної дискримінації, профілактики торгівлі людьми, жорстокого поводження з дітьми та  протидії насильству тощо. Вероніка Андрєєнкова, директор департаменту освіти та  медіації, акцентувала важливість поширення інформації про  Національну дитячу гарячу лінію (лінія працює по  будням з 12.00 до 22.00; контактні телефони: 0 800 500 225   або 116 111( з мобільного)). Також  було наголошено на  безкоштовності  розповсюдження   матеріалів Ла Страда Україна та використанні  методичних матеріалів у роботі  тренерів  за напрямками діяльності організації, зазначеними в Статуті.

 Робоча зустріч Національної  медіаторської мережі 

 

 

 

 

 

 

 

 

Високий рівень суїцидальної активності є однією з найбільш актуальних психологічних і соціальних проблем як для Донецької області, так і для України в цілому. Складні соціально-політичні умови сьогодення негативно позначаються на найуразливішій соціальній групі – на підлітках.

Особливістю цього віку є те, що будь-яка суттєва проблема, що має важкий, гострий чи тривалий характер, здатна порушити процес формування й розвитку організму, психічних особливостей, призвести до відчуття втрати сенсу життя і подальших небажаних дій. Іноді суїцидальну поведінку провокує наслідувальне самогубство (ефект Вертера), індуковане впливом на недостатньо зрілу молодь провокативних агентів через мережу Інтернет. В Україні все голосніше говорять про "групи смерті", адміністратори яких спеціально і свідомо доводять підлітків до самогубства. Також, варто враховувати сезонні коливання суїцидальності.

Таким чином, одним із пріоритетних завдань психологічної служби є попередження та профілактика суїцидальної поведінки серед здобувачів освіти. Запобігти суїцидальним проявам можливо, приділяючи увагу формуванняю здоровому способу життя та сприяючи розвитку особистості здобувачів освіти.

 Рекомендації спеціалістам психологічної служби щодо профілактики суїцидальної поведінки серед здобувачів освіти
unnamed.jpg
суиц.jpg

 У рамках Школи молодого психолога 28.01.2021, що працювала   на базі ДНЗ № 8, відвідувачі  психологічного кафе «Діагностика в роботі практичного психолога» обговорили особливості застосування діагностичних матеріалів у роботі  фахівців психологічної служби  дошкільних навчальних закладів. Учасники опрацювали діагностичний мінімум    та  особливості  впровадження проєктивних методик, удосконалили навички  створення Googl – анкет для взаємодії з батьками та педагогами.

  Робота Школи молодого психолога 
школа 3.jpg
Базові навички  медіатора служби порозуміння закладу освіти 
20201230_144903.jpg
20201230_144016.jpg
20201228_103828.jpg
20201230_102115.jpg

З метою підготовки вчителів-медіаторів служб порозуміння для проведення медіації в закладах освіти Центром професійного розвитку педагогічних працівників 28-30 грудня 2020 року на базі НВК «загальноосвітня школа І ступеня-гімназія» були проведені тренінги «Базові навички медіатора служби порозуміння закладу освіти». Тренінги провели психолог КУ «ЦПРПП» Євгенія Талькова та практичний психолог ЗЗСО І – ІІ ступенів-ліцею «Гармонія» Олена Броваренко.

 У заході взяли участь практичні психологи, соціальні педагоги та помічники вчителя закладів освіти міста.

Молодим спеціалістам була надана інформація щодо насильства та його видів, конфліктології, миробудування. Учасники тренінгу опанували ненасильницьку модель поведінки, навички вирішення конфліктів мирним шляхом, опрацювали «відновні практики», окреслили їх роль і значення для закладу освіти. Протягом триденного заходу відбувалася робота з формування у  фахівців психологічної служби навичок ефективного сприйняття інформації та опанування технік комунікації.  Майбутні медіатори усвідомили  цінності та принципи медіації як інструменту вирішення конфліктів, що базується на врахуванні інтересів сторін конфлікту.

Медіаційна сім’я Мирноградської міської спільноти збільшилася на сім молодих спеціалістів. У подальшій роботі здобувачі освіти ЗЗСО І-ІІ ступенів -ліцею «Гармонія», ЗОШ № 4, 5 і 8 можуть звертатися по допомогу до кваліфікованих фахівців-медіаторів.

 Профілактика професійного вигорання педагога шляхом формування позитивного мислення 
Без имени 4.png
Без имени 5.png
 Ресурси та чинники впливу пандемії на учасників НВП

З метою профілактики професійного вигорання та формування позитивного ставлення до власної професійної діяльності 18.12. 2020р. у режимі онлайн відбулося засідання методичного об’єднання соціальних педагогів «Профілактика професійного вигорання педагога шляхом формування позитивного мислення».

Голова МО Юлія Добродєєва навчала присутніх технікам розвитку позитивного мислення та зняття психоемоційного напруження. Соціальний педагог ЗОШ № 8 Олена Логвіненко ознайомила з поняттям «резильєнс» та допомогла оволодіти практичними вміннями з питань підтримання у задовільному стані психоемоційного здоров’я. Учасники тренінгу оволоділи навичками глибокого пізнання й розуміння своїх емоцій та переживань.

         Зустріч, що відбулася в режимі онлайн, пройшла в теплій, доброзичливій атмосфері, кожен учасник отримав не лише практичні знання, а й підтримку та позитивний настрій.

IMG-0e0258bb6aa399c3bfd6f27a99bfab69-V.j

З метою збереження психічного здоров’я педагогічних працівників в умовах пандемії у рамках методичного об’єднання  практичних психологів 16.12.2020р.Ганною Добренковою, практичним психологом ЗОШ № 9, та Катериною Турченко, практичний психологом ЗЗСО № 6, було проведено тренінг «Ресурси та чинники впливу пандемії на учасників НВП».

Тренери приділили увагу питанням психопрофілактики,  попередженню нервово – психічного перевантаження  та перевтоми, пов’язаною з  пандемією. Звернули увагу на попередження гострого й хронічного негативного стресового стану. Учасники отримали позитивні емоції та багато цікавого й практичного матеріалу для використання в роботі.

 Організаційно-методична нарада працівників психологічної служби 
20201216_135841.jpg
20201216_135909.jpg

Практичним психологом ЦПРПП Євгенією Тальковою 16.12.2020р.   проведена організаційно-методична нарада з працівниками психологічної служби  Мирноградської міської ради з питання підведення підсумків роботи психологічної служби міста за І півріччя.

Були опрацьовані наступні питання:

  • нагородження закладів освіти за участь у міському фестивалі соціальної реклами «Будь на своєму місті. Обирай!»;

  • аналітичний огляд Наказу Мінекономіки від 24.11.2030 року № 2415 про затвердження професійного стандарту «Практичний психолог закладу освіти»;

  • підведення підсумків роботи ПС   на основі  аналізу  звітних матеріалів;

  • планування роботи Школи молодого психолога та Шкільних служб порозуміння.

Голова МО практичних психологів Ольга Іванова звернула увагу на деякі особливості аналізу звітної інформації, надала практично – методичні рекомендації для роботи  в наступному півріччі.

Голова міської служби порозуміння Олена Броваренко розповіла про проблемні питання медіації та міської школи порозуміння, а також надала наочний матеріал для роботи шкіл.

 Постійно діючий семінар практичних психологів 
IMG-100161ef793de3a154cac033a1b11fbb-V.j

14.12.2020 на базі ДНЗ № 1 відбулося засідання постійно діючого семінару практичних психологів «Збереження психічного здоров’я  учасників освітнього процесу». Практичний психолог ДНЗ№1 Надія Михайлова ознайомила присутніх з поняттям «психологічне здоров’я», сприяла  визначенню учасниками  основних умов збереження емоційного здоров’я, надала інформацію про сучасні техніки і прийоми стабілізації емоційного стану.

Учасники семінару  розширили  свої знання про стрес та складові психічного здоров’я,  визначили оптимальні  шляхи для подолання стресових ситуацій та інших несприятливих емоційних станів,  усвідомили  цінність свого життя та здоров’я.

На семінарі були  створені всі умови для психологічного розвантаження психологів ДНЗ.

 Участь в онлайн-тренінгу " Торгівля людьми"
Безымянный 11.png

Психолог ЦПРПП Талькова Євгенія11.12.2020р  взяла участь в онлайн – тренінгу «Торгівля людьми: основні поняття, види експлуатації, кроки безпеки». Захід було проведено Донецькою обласною Лігою ділових і професійних жінок. За підтримки Представництва МОМ в Україні з протидії торгівлі людьми, за фінансуванням Міністерства закордонних справ Королівства Норвегія та підтримки американського народу через проект Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

 Учасники тренінгу дізналися що саме означає поняття «торгівля людьми» і за якими критеріями його можна визначити, як поводяться люди які стали жертвами торгівців і як їм допомогти.

Проблема торгівлі людьми є актуальною проблемою сьогодення. Під час економічної кризи та відкритих кордонів кількість постраждалих зростає з кожним роком. Дуже добре коли ми маємо можливість відпочивати в іншій країні або обмінюватися досвідом на зарубіжній конференції, навчатися в закордонному ВУЗі, але потрібно обов’язково потурбуватися про власну безпеку.  Про що саме ви повинні подбати, збираючись за кордон на роботу чи у відпустку, ви дізнаєтесь із пропонованих презентаційних матеріалів (для завантаження натисніть на позначку презентації):

 Презентаційні матеріали робочої зустрічі "Торгівля людьми:основні поняття, види експлуатації, кроки безпеки

Фестиваль соціальної реклами

«Будь на своєму місці. Обирай!»

 

 

 

 

 

З огляду на важливість та значущість  виховання відповідального та толерантного ставлення  до оточуючих ЦПРПП запропонував освітянам міста долучитися до Всеукраїнської акції „16 днів проти насильства” та взяти участь у фестивалі соціальної реклами з формування відповідально – безпечної поведінки. Кожним учаснику заходу було  обрано  соціально важливу тему для розкриття  у рекламному відеоролику, спрямованому на  

  • привернення уваги громадськості до актуальних для українського суспільства проблем подолання насильства в сім’ї, протидії торгівлі людьми та жорстокого поводження з дітьми, гендерного насильства та забезпечення рівних прав жінок і чоловіків;

  • ініціювання проведення інформаційних кампаній з метою підвищення обізнаності населення України з питань попередження насильства в сім'ї, жорсткого поводження з дітьми,

  • формування свідомості усіх верст населення щодо нетерпимого ставлення до насильства.

Дати початку та завершення Кампанії  було обрано не випадково. Вони створюють символічний ланцюжок, поєднуючи заходи проти насильства стосовно жінок та дії щодо захисту прав людини, підкреслюючи, що будь-які прояви насильства над людиною, незалежно від її статі, є порушенням прав людини.

Метою фестивалю було формування і зміцнення позитивних цінностей та переконань учнів стосовно майбутнього; виховування риси позитивного цільного характеру для повноцінних міжособистісних стосунків та здорового життя.

Пропонуємо вашій увазі роботи учасників.

Профілактика насильства, боулінгу та конфліктів в дитячому середовищі

https://drive.google.com/file/d/1_vaGjHP0yeAF9au1le45HV1hvLyR1ca1/view

https://drive.google.com/file/d/1WnNXTTgDAJka1FQv8vaPOmgXRPu1VqN0/view

https://drive.google.com/file/d/1HSl0CV5gOL4aqzWDDmGRjkjjqhq5wGTX/view

https://drive.google.com/file/d/1PMWV5VDfqtVjFyHU8VgpZAE3b_xlxh5_/view

https://youtu.be/shRkELOfOHk

Вплив гаджетів на дитину

https://drive.google.com/file/d/176gPhACDMXLstBkMaI7l2zjxmfg1nIL6/view

Толерантне ставлення до людей з особливими освітніми потребами

https://www.youtube.com/watch?v=NKsdJx_odZc&feature=youtu.be

Толерантне ставлення до людей з ВІЛ/СНІД

https://youtu.be/shRkELOfOHk

Профілактика торгівлі людьми

https://drive.google.com/file/d/1juro92ECSZ0fqcSnNVW0raSCP_l4yTN3/view?usp=sharing

Пропаганда здорового способу життя

https://www.facebook.com/solnishko.detskijsad/posts/1045368999291469

https://drive.google.com/file/d/12rmBsQMc4H4hzqfPaeeKq3y_RLHKoWZp/view

https://drive.google.com/file/d/1WwQxlUuOu-n2S-HxUGAIOEwRFwxs10u_/view

Профілактика COVID – 19

https://www.youtube.com/watch?v=wyWVFEc7ifI

https://youtu.be/Xej-BiBIlUQ

  Психологічна підтримка батьків дітей з особливими освітніми потребами
20201127_114050.jpg
IMG-9bb773a7295c096031848915a12a9bc4-V.j

“…Ніщо не залишається непорушним,

а все завжди може змінитися на краще.

Аби тільки були створені відповідні умови ”

І. Павлова 

Кожна дитина має право на  піклування та допомогу з боку нашого суспільства. Але є діти, фізичний та розумовий стан яких потребують підвищеної уваги. Це діти з особливими освітніми потребами.

З метою обговорення та опрацювання проблемних аспектів взаємодії працівників психологічної служби та родини, яка виховує дитину з особливими освітніми потребами, психологами ІРЦ та ЦПРПП було проведено семінар – тренінг для шкільних психологів «Психологічна підтримка батьків дітей з особливими освітніми потребами».

Учасники тренінгу мали змогу усвідомити причини різних стилів виховання та дослідити їх наслідки, опрацювати матеріали, щодо форм, методів та напрямків роботи психолога з родиною. Практичні психологи проаналізували можливі стратегії адаптації родини, підкреслили важливість збереження активних контактів сім'ї з друзями, колегами, зі світом. Переконалися у важливості складання власного плану роботи з сім’єю, спрямованого на створення соціально-психологічних умов для емоційного благополуччя.

1.jpg
2045080733_w640_h640_stend-dlya-oformlen
 Захист дитини в онлайн просторі 

   Сучасний світ неможливо уявити без гаджетів та Інтернету. Діти швидше за дорослих освоюють нові технології та впевненіше користуються інформаційними ресурсами. Однак подібна впевненість у сукупності з відсутністю життєвого досвіду та відсутність критичного мислення нерідко стає причиною виникнення проблем. Всі види злочинності, які існують в реальному житті є й в Інтернеті. Тільки там це практично не контролюється через анонімність користувачів. Злам акаунтів, віруси, азартні ігри, фішінг, кібербулінг, секстинг, сексторшен, онлайн грумінг -  це лише невелика кількість того, на що може наштовхнутися дитина в мережі Інтернет. Постає питання, як захистити дитину, або як допомогти, якщо вона вже попала в тенета шахраїв.

slide-4.jpg
инк.jpg
 Роль психологічної служби в інклюзивній освіті

 На сьогоднішній день  активно впроваджується інклюзивна освіта. Державна політика в галузі освіти спрямована на формування ключових компетенцій. На те, щоб розвивати вміння знаходити порозуміння  з іншими людьми, облаштовувати власне життя і бути корисним сім’ї та суспільству.

З дітьми з особливими освітніми потребами працюють всі учасники педагогічного колективу. Для цього Міністерством освіти розробило корекційно – розвивальні програми на основі державного стандарту початкової загальної освіти для дітей з особливими освітніми потребами. Але їх можна адаптувати саме під роботу практичного психолога.

Як розмовляти з дитиною  про втрату близької людини ?
e362861-govoryty-z-ditmy-smert-bog-sex22
medium.png

Є речі, про які важко говорити навіть у родині: смерть і скорбота.

Ми схильні уникати розмов про це з нашими дітьми. Сподіваємось захистити їх від негативних емоцій настільки довго, наскільки це можливо.

Але цим можемо зробити ще гірше.

НАПИТКИ

КАК ЗАПОЛНИТЬ Домашний бар

bottom of page