top of page
Математический класс

  Атестація та  сертифікація педагогічних працівників

 

Атестація педагогічних працівників - система заходів, спрямованих на всебічне комплексне оцінювання педагогічної діяльності.

 

Сертифікація педагогічних працівників - процедура  зовнішнього оцінювання професійних компетенностей педагогічного працівника, що здійснюється шляхом незалежного тестування , самооцінювання та вивчення практичного досвіду.

  Це  процес визначення рівня сформованості  професійних компетентностей педагога, зокрема з педагогіки та психології та  практичних вмінь застосування сучасних методів і технологій навчання.

 Сертифікація  відбувається виключно на добровільних зсадах

МОНУ.png

Оновлене Положення про атестацію педагогічних працівників набере чинності з 1 вересня 2023 року.

Документ затверджений Міністерством освіти і науки, а також зареєстрований Міністерством юстиції. 

Положення визначає порядок проведення атестації педагогічних працівників, метою якої є комплексне оцінювання педагогічної діяльності.

Згідно з документом, кваліфікаційні категорії та педагогічні звання, що були присвоєні раніше, залишаться дійсними.

Атестація педагогічних працівників є обов'язковою. Передбачено, що педагогічний працівник проходитиме чергову атестацію не менше одного разу на п'ять років.

Атестація може бути черговою або позачерговою.

Позачергова атестація може проводитись за ініціативою керівника у разі зниження якості педагогічної діяльності вчителя.

Також позачергова атестація може проводитись і за ініціативою педагога у разі здобуття ним певних професійних досягнень.

Мінімальний загальний обсяг підвищення кваліфікації вчителів, необхідний їм для проходження атестації, становитиме не менше ніж 150 годин або 5 кредитів ЄКТС упродовж п'яти років.

Учителям початкових класів, які до набрання чинності цим наказом успішно пройшли сертифікацію і мають чинні сертифікати, проходження сертифікації зараховується як проходження чергової або позачергової) атестації із присвоєнням наступної чи збереженням присвоєної кваліфікаційної категорії чи педагогічного звання.

Детальніше:https://osvita.ua/school/88121/

Зміни в організації та проведенні атестації за новим Положенням пропонує розглянути  освітній проєкт На Урок :

https://naurok.com.ua/post/atestaciya-pedagogichnih-pracivnikiv-zakladiv-osviti-oglyad-novogo-polozhennya

 Положення про сертифікацію педагогічних працівників

kmu-620x300.jpg

Це Положення встановлює порядок проведення сертифікації педагогічних працівників (далі — сертифікація).

Метою сертифікації є виявлення та заохочення педагогічних працівників з високим рівнем педагогічної майстерності, які володіють методиками компетентнісного навчання і новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню.

Педагогічні працівники беруть участь у сертифікації виключно на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі.

 Детальніше:https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesenmin-do-polozhennya-pro-a1094?fbclid=IwAR046zs5C7fiUsgga6aoJMGxVCObVW3DAv_0olxkiyprq5tYL73p-RzmuUc

серт..jpg

 У 2023 році  сертифікація масштабується також на вчителів математики і української мови та літератури, які забезпечують реалізацію нового державного стандарту на першому циклі базової загальної середньої освіти.

Міністерство освіти і науки України визначило строки реєстрації та граничну кількість педагогічних працівників для участі в сертифікації 2023 року:https://sqe.gov.ua/wp-content/uploads/2023/01/Nakaz_MON_Sertyfikatsiya-2023_stroky.pdf

 Особливості атестації педагогічних працівників у
2022-2023 навчальному році в умовах воєнного стану 
 Сертифікація від  А до Я: що має знати завуч, щоб підготувати педагогів

 У вересні 2021 року Міністерство освіти і науки України винесло на громадське обговорення проєкт нового Положення про атестацію педагогічних працівників. Згідно з ним процедура підтвердження та присвоєння кваліфікаційних категорій і педагогічних звань педагогів мала зазнати значних змін. Але через об'єктивні причини, пов'язані з початком повномасштабного вторгнення на територію нашої країни, затвердження цього документа було відтерміновано. Також, враховуючи загрозу життю та здоров'ю педагогів,  Міністерством було підготовлено та надіслано декілька листів із рекомендаціями щодо внесення змін у заходи щодо комплексного  оцінювання  педагогічної діяльності.

 Детальніше:https://naurok.com.ua/post/atestaciya-pedagogichnih-pracivnikiv-v-umovah-voennogo-stanu

атестац.jpg
Sertifikaciya_A-YA_12-2022_SQE_Expertus-1536x864.png
7.jpg

  Незважаючи на те, що сертифікація й атестація вчителів наразі існують як дві паралельні процедури, мета сертифікації є принципово іншою — виявити й заохотити педагогічних працівників, що мають високий рівень педагогічної майстерності, володіють методиками компетентнісного навчання, новими освітніми технологіями та сприяють їх поширенню. Сертифікація, з одного боку, спрямована на формування нової генерації вчителів — своєрідних «агентів змін», а з іншого — слугує одним з інструментів зовнішнього оцінювання й удосконалення якості освіти.

Матеріали щодо детального  розгляду особливостей сертиікаційної процедури надруковано  в журналі «Заступник директора школи» № 12/2022 за авторством Нелі ВЕЛИЧКО, в. о. директора департаменту акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти України, та Алли КИШИНСЬКОЇ й Оксани СЕМЕНОВОЇ, головних спеціалісток відділу освітніх програм департаменту акредитації та моніторингу Державної служби якості освіти України.

 Детальніше:

https://sqe.gov.ua/sertifikaciya-vid-a-do-ya-shho-maie-znati-za/?fbclid=IwAR0lPUsq4VhBsNeGz-A5fYWDUGyhYUwNamx3Q9EqL-GQ3fimOrCkCZ6aH7Q

 Сертифікація- генератор якісних змін у системі освіти
 Педагогічну сертифікацію проходитимуть учителі математики та української мови 

Сертифікація як чинник розвитку професійності вчителя та підвищення якості освіти за три роки впровадження пілотного проєкту засвідчила свою ефективність та отримала підтримку педагогічної спільноти. Учасники сертифікаційної процедури (а це понад 3000 вчителів початкових класів України) відзначають її максимальну прозорість, незаанганжованість, зорієнтованість на об’єктивну оцінку роботи вчителя та визначення рівня сформованості його професійних компетенцій у межах трудових функцій.

Разом з тим сертифікація – це й потужний мотиваційний ресурс, поштовх до самовдосконалення, особистісного та професійного зростання вчителя на основі рефлексії власної діяльності та визначення пріоритетних напрямків роботи з підвищення якості світи.

Про роль сертифікації в трансформації системи освіти говорили учасники круглого столу «Сертифікація-генератор якісних змін у системі освіти», який відбувся 22 грудня 2022 року за участі понад 300 сертифікованих учителів. До його роботи долучилися й вчительки початкових класів Мирноградського ОЗЗСО Каплієнко Вікторія Олександрівна та Михайлова Алла Іванівна, які цьогоріч успішно пройшли сертифікаційну процедуру.

Учасники круглого столу підбили підсумки цьогорічної сертифікації, що проходила в умовах воєнного стану, виокремили роль експертів, серед яких були і сертифіковані вчителі, та окреслили перспективи до 2030 року. Зокрема, позитивну оцінку отримала концепція сертифікації директорів шкіл як засіб залучення до ефективної освітньої діяльності високомотивованих і цілеспрямованих управлінців та перспективне рішення щодо впровадження сертифікації вчителів мовно-літературної та математичної освітніх галузей.

321404207_894139064915424_5495731650279663046_n.jpg
321503533_651482406761877_5979675033893398458_n.jpg
321493060_559647218943009_5469702599164837923_n.jpg
images.jfif

Міністерство освіти планує у 2023 році поширити сертифікацію на інші категорії педагогічних працівників.

Про це йшлося під час зустрічі міністра освіти Сергія Шкарлета та голови Держслужби якості освіти Руслана Гурака, в. о. директора Українського центру оцінювання якості освіти Валерія Бойка із учителями початкових класів, які успішно пройшли сертифікацію у 2022 році.

У наступному році МОН планує запровадити сертифікацію учителів базової середньої освіти – мовно-літературної і математичної освітніх галузей та керівників закладів освіти.

Зокрема, на 2023 рік заплановано квоти: вчителі початкових класів – 2 тисячі осіб, учителі української мови та літератури – 500 осіб, учителі математики – 500 осіб.

 Вітаємо з успішним завершенням сертифікаційної процедури
серт 3.jpg
312258306_575363044363921_9032485437970297846_n.jpg

 Третій етап сертифікації-2022 успішно завершено вчителями початкових класів

 Мирноградського ОЗЗСО Михайловою А.І. та Каплієнко В.О. 

Вітаємо наших педагогинь, які під час онлайн-уроків підтвердили високий рівень педагогічної майстерності. Бажаємо талановитим учителькам творчої наснаги, незгасного запалу  в роботі. Нехай покликання вчителя дозволяє реалізовувати всі плани та ідеї, а серця будуть повні відради та гордості за свою працю й досягнення.

  Експерти з оцінювання професійних компетентностей  вчителів початкових класів під час сертифікації-2022
серт 1.jpg
серт2.jpg

У 2021-2022 навчальному році  вчителі  початкових класів Мирноградського ОЗЗСО Зінов’єва М.П. і Сабєгатуліна В.В. пройшли сертифікацію педагогічних працівників, а в поточному 2022-2023 навчальному році  отримали Сертифікати підвищення кваліфікації щодо підготовки експертів до оцінювання професійних компетентностей вчителів початкових класів під час сертифікації й можуть бути залучені до вивчення та оцінки досвіду педагогів України.

Вітаємо наших педагогинь із професійними досягненнями й бажаємо їм упевнено йти до своїх цілей і поставлених завдань, домагатися високих  професійних досягнень 

Учителі, які 10 вересня успішно складуть незалежне тестування фахових знань та умінь, мають здійснити самооцінювання власної педагогічної майстерності. Уперше для заповнення анкети самооцінювання Державна служба якості освіти планує використовувати інформаційно-аналітичну систему EvaluEd, яка допоможе швидко опрацювати отримані дані та надіслати учаснику сертифікації візуалізовані результати.

Анкета містить 60 тверджень, зміст яких відповідає трудовим діям професійних компетентностей, визначених професійним стандартом за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», «Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)».

Форма анкети самооцінювання власної педагогічної майстерності учасником сертифікації та методичні рекомендації щодо її заповнення затверджені наказом Державної служби якості освіти України від 01.08.2022 № 01-10/73.

 Самооцінювання власної педагогічної майстерності  учасником сертифікації
Anketa-samoocinyuvannya-uchasnikom-sertifikacii-2022-vlasnoi-pedagogichnoi-maysternosti-15
 Перший етап сертифікаційної процедури 
Серт 1.jpg

 Розпочато процедуру сертифікації-2022 :10 вересня 2022 року, 1983 вчителі із 1462 закладів освіти складуть незалежне тестування.

«Пишаюся кожним освітянином і дякую, що не лише навчаєте учнів, підтримуєте їх та їхніх батьків у воєнний час, а й прагнете вдосконалювати свою педагогічну майстерність. Нагадую, сертифікація є добровільною, а її проходження зараховується як проходження чергової або позачергової атестації педагогічним працівником, а також є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та педагогічного звання», – зазначив Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет.

 Детальніше:https://mon.gov.ua/ua/news/sertifikaciya-vchiteliv-2022-10-veresnya-pershij-etap-testuvannya

 Порядок проведення тестування учасників сертифікації-2022
Сер.jpg

З 1 до 15 серпня буде відкрита реєстрація для проходження сертифікації педагогічних працівників у 2022 році, що відбуватиметься у два етапи:

  • основний (1– 08 серпня) – у межах граничної кількості для кожного регіону;

  • додатковий (9–15 серпня) – у межах загальної граничної кількості (2500 учителів).

Реєстрацію вчителів початкових класів для проходження сертифікації у 2022 році буде достроково припинено, якщо 2500 осіб сформують бланки реєстраційних карток-заяв.

Незалежне тестування вчителів початкової школи відбудеться 10 вересня.

Тест міститиме 100 завдань із вибором однієї правильної відповіді, на виконання яких буде відведено 180 хвилин. Результати тестування визначатимуть на підставі набраної учасником сертифікації кількості балів за виконання всіх тестових завдань.

Місце, дату та час проведення незалежного тестування буде зазначено в листах-викликах, які не пізніше 2 вересня 2022 року буде розміщено в кабінетах учасників сертифікації

Результати незалежного тестування та інформацію про допущення / недопущення учасників сертифікації до участі в наступному етапі сертифікації має бути розміщено в кабінетах учасників сертифікації не пізніше 28 вересня 2022 року.

Якщо в учасника сертифікації виникнуть сумніви щодо правильності встановлення йому результату незалежного тестування, він може не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після оголошення результатів незалежного тестування (з урахуванням дня офіційного оголошення) подати до апеляційної комісії апеляційну заяву щодо результатів незалежного тестування.

Докладніше на сайті УЦОЯО.

 Актуальна інформація для  учасників сертифікації -2022 на сайті Українського центру оцінювання якості освіти
тестпорт .png
Pidsumki_sertifikacii-2021-1536x864.png

1025 учителів початкових класів (58,4% від зареєстрованих), які за результатами вивчення практичного досвіду роботи набрали 94 бали та більше, успішно пройшли сертифікацію цьогоріч. До 24 грудня вони отримають відповідні сертифікати, що дають право на присвоєння педагогічному працівнику наступної чи підтвердження наявної вищої кваліфікаційної категорії, а також на 20%-ову доплату до ставки заробітної плати.

Серед сертифікованих цього року вчителів можна виокремити такий розподіл:

  • 74% працюють у міській, 26% — у сільській місцевостях;

  • 18% — віком до 30-ти, 29% — до 40-ка, 37% — до 50-ти і 16% — до 62 років;

  • 12% спеціалістів, 19% мають другу, 24% — першу і 45% — вищу кваліфікаційні категорії;

  • 10%  мають педагогічне звання «учитель-методист», 19% — «старший вчитель», 71% не мають.

Протягом трьох років пілотування у сертифікації педагогічних працівників взяло участь 4170 учителів початкових класів, з них успішно пройшли — 2632 (63%).

Довідково.

Результати сертифікації визначаються на підставі кількості балів, набраної учасником сертифікації за результатами вивчення його практичного досвіду роботи. Сертифікат видається учасникам сертифікації, які набрали кількість балів, що дорівнює або перевищує кількість балів, мінімально достатню для видачі сертифіката, — пороговий бал.

Пороговий бал щороку визначається комісією, що утворюється Державною службою якості освіти. До складу комісії 2021 року вперше включено сертифікованих вчителів попередніх років та розробників професійного стандарту вчителя початкових класів.

Підтвердженням видачі сертифіката педагогічному працівникові є наявність відповідної інформації в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, яка може бути перевірена з використанням офіційного вебсайта технічного адміністратора зазначеної бази.

Версія для друку

bottom of page