top of page
ІНФОРЕСУРСИ
Мон.png
державна служба якост освіти.png
Відділ .png
vidomir.klasna. com
інст.png
інститут розвитку освіти.png
рада.png
 Положення про атестацію педагогічних працівників

 Абетка для директора  (2-е видання)

Законод.jpg
зак 2.jpg
 Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу у 2022-2023 навчальному році
серт..jpg

У 2023 році  сертифікація масштабується  на вчителів математики і української мови та літератури, які забезпечують реалізацію нового державного стандарту на першому циклі базової загальної середньої освіти.

Міністерство освіти і науки України визначило строки реєстрації та граничну кількість педагогічних працівників для участі в сертифікації 2023 року:https://sqe.gov.ua/wp-content/uploads/2023/01/Nakaz_MON_Sertyfikatsiya-2023_stroky.pdf

 Про затвердження Положення  про атестацію педагогічних працівників
Атест .png

Положення про атестацію педагогічних працівників (2022р.)
МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ
НАКАЗ
№ 805 від 09 вересня 2022 року
Зареєстровано
в Міністерстві юстиції України
21 грудня 2022 р. за № 1649/38985
Про затвердження Положення
про атестацію педагогічних працівників

Відповідно до частини п’ятої статті 50 Закону України “Про освіту”, статті 32 Закону України “Про дошкільну освіту”, частини першої статті 48 Закону України “Про повну загальну середню освіту”, статті 25 Закону України “Про позашкільну освіту”, частини четвертої статті 45 Закону України “Про професійну (професійно-технічну) освіту”, частини першої пункту 1 статті 24, частини п’ятої та шостої статті 59 Закону України “Про фахову передвищу освіту”, пункту 7 статті 55 Закону України “Про вищу освіту” та з метою стимулювання безперервного підвищення рівня професійної майстерності педагогічних працівників НАКАЗУЮ:

1. Затвердити Положення про атестацію педагогічних працівників, що додається.

 Детальніше:https://osvita-info.com/post/26266

 Методичні рекомендації для впровадження профстандарту "Вихователь закладу дошкільної освіти" 
ДНЗ.jpg

 Документ містить рекомендації щодо того, як можуть використовувати стандарт різні учасники навчального процесу: директори, вихователі-методисти, вихователі та психологи ЗДО; заклади вищої, фахової та передвищої освіти; суб’єкти підвищення кваліфікації й центри професійного розвитку педагогічних працівників; професійні педагогічні спільноти.

Як зазначають розробники, “методичні рекомендації спрямовані допомогти вихователям, керівникам і засновникам закладів дошкільної освіти, відділам/управлінням/департаментам освіти й їхнім структурним підрозділам, центрам професійного розвитку педагогічних працівників, суб’єктам підвищення кваліфікації ознайомитись із особливостями структури, змісту Професійного стандарту та його імплементувати“.

У рекомендаціях подано роз’яснення щодо кожного з восьми пунктів Професійного стандарту, зокрема, щодо вимог до освіти й кваліфікації вихователя дитячого садка, організації робочого місця, компетентностей і посадових обов’язків, нормативної бази, яка регулює трудові відносини в цій сфері.

 Детальніше:https://nus.org.ua/news/mon-oprylyudnylo-metodychni-rekomendatsiyi-dlya-vprovadzhennya-profstandartu-vyhovatel-zakladu-doshkilnoyi-osvity/

 Методичні рекомендації з впровадження педагогічної інтернатури
4881305814880030812.jfif

Відповідно до завдань оперативного плану Міністерства освіти і науки України, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України, Український інститут розвитку освіти здійснив моніторинг впровадження педагогічної інтернатури в закладах освіти у 2022 році.

Станом на листопад 2022 року педагогічну інтернатуру запроваджено в 529 закладах освіти, де проходять інтернатуру 923 інтерни, з них:

  • 244 інтерни – це педагогічні працівники, що працюють у 1-4 класах;

  • 561 інтерни – це педагогічні працівники, що працюють у 5-11 класах.

За результатами моніторингу Український інститут розвитку освіти підготував методичні рекомендації про організацію заходів педагогічної інтернатури в закладах освіти.

Рекомендації допоможуть якісно забезпечувати методичну підтримку організації заходів педагогічної інтернатури, зокрема й діяльність педагогів-наставників.

 Детальніше:http://osvita.ua/school/reform/87929/?fbclid=IwAR29BmVtn7EAu6okqgTvSZ0zyGjhYEqWwUrmZLtP0yP89J2SMBzjZG_1RKw

 Особливості оцінювання навчальних досягнень учнів НУШ 
Оцінювання в НУШ.jfif

 Нова українська школа передбачає цілком новий підхід до оцінювання. Які види оцінювання навчальних досягнень учнів є в базовій середній освіті? Що підлягає оцінюванню та як часто потрібно його здійснювати? Ірина Старагіна, експертка курсу «НУШ: Базова середня освіта» пояснює все про формувальне та підсумкове оцінювання за стандартами НУШ.

 Детальніше:

https://osvitoria.media/experience/otsinyuvannya-za-nush-shho-zminylos-ta-yak-dopomogty-vchytelyu/?fbclid=IwAR2DlLBCRiJ50PKtjNdUb6Gci8kAMN7J37tz-B5RpCeiAZ4b7h21m_oaAkc

 Загальні вимоги до ведення  класного журналу в 5 класах НУШ
Журнал.png

 У матеріалі представлено  огляд основних положень щодо  упорядковування сторінок класного журналу. Інформація буде  корисною тим, хто в цьому навчальному році почав працювати в 5-х класах за новим Державним стандартом базової середньої освіти НУШ. У матеріалі зібрали всі особливості виставлення оцінок у різних освітніх галузях.

 Детальніше:https://osvitoria.media/experience/zapovnyuyemo-klasnyj-zhurnal-u-5-h-klasah-nush/?fbclid=IwAR2VHikOZZx53MJ2mxLczYTmVRggD-SA5EcMnUPeYGpbovdlTU15l01HfuY

 Електронний документообіг 
314406357_458946619678489_2227651049213358000_n.jpg

Заклади загальної середньої освіти матимуть можливість перевести документообіг в електронну форму, відповідно до наказу bit.ly/3DzfQuf МОН від 8 серпня 2022 року № 707 «Про затвердження Інструкції з ведення ділової документації у закладах загальної середньої освіти в електронній формі» (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 9 вересня 2022 за № 1029/38365).

У школах класний журнал вестиметься в електронній формі без потреби дублювання його на папері. Заклад може обирати будь-яку електронну освітню інформаційну систему (ОІС), яка надає послугу з ведення електронного класного журналу або ж скористатися безкоштовним державним сервісом «eJournal» на базі програмно-апаратного комплексу «Автоматизований інформаційний комплекс освітнього менеджменту».

Дякуємо нашим партнерам Decentralization for Improved Democratic Education та Офіс ефективного регулювання BRDO за спільну розробку концепції дебюрократизації

Докладніше: bit.ly/3Ul2NmT

 Індивідуальна освітня траєкторія: запитання й відповіді для директора школи
Indyvidualna-osvitnya-trayektoriya-zapytannya-j-vidpovidi-dlya-dyrektora-shkoly-vid-DSYAO-

В основі індивідуальної траєкторії лежить дитиноцентризм. Вона має на меті забезпечити максимально сприятливі умови для навчання й розвитку кожного учня.

Втім в умовах війни індивідуальна освітня траєкторія набула також нового значення — дедалі частіше школи, особливо в регіонах, що постраждали від військових дій і звідки вимушено виїхала велика кількість дітей, застосовують індивідуальні освітні траєкторії для організації навчання учнів, які тимчасово проживають в іншій місцевості або за кордоном. Це дає змогу школам забезпечити достатню гнучкість освітнього процесу, не вносячи кардинальних змін до навантаження вчителів.

Державна служба якості освіти спільно з експертами ініціативи «Збереження доступу до шкільної освіти», що впроваджується в межах проекту “Супровід урядових реформ в Україні” (SURGe), підготували відповіді на найпоширеніші питання про індивідуальну освітню траєкторію та її важливість в умовах війни.

 Порядок та умови проведення всеукраїнського конкурсу "Учитель року-2023"
17773079430629363718.jfif

 ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення центрального

оргкомітету всеукраїнського

конкурсу «Учитель року – 2023»

(протокол № 01 від 26.10.2022)

Умови та порядок проведення всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2023» 

Всеукраїнський конкурс «Учитель року – 2023» (далі – конкурс) проводиться на виконання Указу Президента України від 29 червня 1995 року № 489 «Про всеукраїнський конкурс «Учитель року», відповідно до Положення про всеукраїнський конкурс «Учитель року», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 1995 р. № 638 (із змінами), наказу Міністерства освіти і науки України від 19.10.2022 № 930 «Про проведення всеукраїнського конкурсу «Учитель року – 2023» у номінаціях: «Захист України», «Основи здоров’я», «Початкова освіта», «Фізична культура».

 Детальніше: https://mon.gov.ua/ua/konkursi-dlya-pedagogiv/konkurs-uchitel-roku/uchitel-roku-2023

 Експертами УЦОЯО надано рекомендації з формування читацької та математичної компетентностей учнів початкової школи
Фото1.png
Фото2.png

Експерти Українського центру оцінювання якості освіти підготували рекомендації з формування читацької та математичної компетентностей учнів початкової школи.

Рекомендації розроблені за підсумками загальнодержавного зовнішнього моніторингу якості початкової освіти, що було проведено в 2021 році.

Зокрема, йдеться про формування математичної та читацької компетентності в молодших школярів.

Пропоновані рекомендації містять описи конкретних практик та зразки завдань, які можна використовувати на навчальних заняттях, зокрема і як приклади для розроблення діагностувальних робіт.

Детальніше:http://osvita.ua/school/87642/?fbclid=IwAR1LXqZe1jtIh2Dnc0sxI1J2xpGoT6FmJPZrjeKqbY-70XfOaHhzoJE3dz8

 Всеукраїнський конкурс "Учитель року-2023"
images.jfif

Наказом МОНУ від 19.10.2022 № 930 «Про проведення всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2023» визначено номінації та терміни проведення першого та другого турів Всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2023».

 

Всеукраїнський конкурс «Учитель року-2023» у номінаціях «Захист України», «Основи здоров’я», «Початкова освіта», «Фізична культура» буде проведено в два  тури:

перший - січень-лютий 2023року;

другий-квітень-травень 2023 року.

Реєстрація педагогічних працівників для участі в конкурсі здійснюватиметься  з 28 листопада по 12 грудня 2022року.

 Забезпечення якості освітнього процесу в  закладах дошкільної освіти  
Дети.jpg

Міністерство освіти і науки оприлюднило Методичні рекомендації з питань забезпечення якості освітнього процесу в закладах дошкільної освіти за результатами дослідження ECERS-3.

Рекомендації не лише докладно висвітлюють результати дослідження важливих аспектів ефективного функціонування дитячого садка, а й надають роз’яснення та практичні рекомендації щодо підвищення якості освітнього простору.

Матеріали будуть корисними для фахівців усіх рівнів дошкільної галузі освіти та освітянської громади загалом, адже детально висвітлюють важливі аспекти ефективного функціонування ЗДО: простір і вмеблювання; повсякденні практики особистого догляду; мовлення та грамотність; види навчально-пізнавальної діяльності; взаємодія; структурування програми, які окреслюють та узагальнюють умови забезпечення рівного доступу до якісної дошкільної освіти всіх дітей раннього та дошкільного віку.

 Детальніше:https://osvita.ua/news/87568/

 Нормативна база інклюзивної освіти
новая.jpeg

Корисні Матеріали АсистентуАсистент вчителя/вихователя в інклюзивному просторі  · 

Нормативні документи інклюзивної освіти

1. Заклади дошкільної освіти

ПОРЯДОК організації інклюзивного навчання у закладах дошкільної освіти

https://bit.ly/3Uja4Vh

ПОЛОЖЕННЯ про заклад дошкільної освіти

https://bit.ly/3Sju6gF

2. Заклади загальної середньої освіти

Порядку організації інклюзивного навчання у закладах загальної середньої освіти

https://bit.ly/3QSIWt5

ПОРЯДОК зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти

https://bit.ly/3BtHeJe

ПОРЯДОК забезпечення допоміжними засобами для навчання осіб з особливими освітніми потребами у закладах освіти

https://bit.ly/3BTxvgN

ПОЛОЖЕННЯ

про індивідуальну форму здобуття повної загальної середньої освіти

https://bit.ly/3QPMkF7

3. Соціальні послуги

ПОРЯДОК ТА УМОВИ надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на надання державної підтримки особам з особливими освітніми потребами

https://bit.ly/3f4rWmo

ДЕРЖАВНИЙ СТАНДАРТ соціальної послуги супроводу під час інклюзивного навчання

https://bit.ly/3qM4ahM

УМОВИ допуску асистента учня (дитини) до освітнього процесу для виконання його функцій та вимоги до нього

https://bit.ly/3dtueLK

4. Документи Міністерства освіти та науки

ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ ДІТЕЙ З ООП У 2022/2023 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ

https://bit.ly/3SjuuvD

ПРО ВИЗНАЧЕННЯ РІВНЯ ПІДТРИМКИ У ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ, ЯКІ ЗДОБУВАЮТЬ ДОШКІЛЬНУ ОСВІТУ В ІНКЛЮЗИВНИХ ГРУПАХ

https://bit.ly/3QSDre3

ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАННЯ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ У ЗАКЛАДАХ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ У 2021/2022 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ

https://bit.ly/3RX7kex

ЩОДО ОРГАНІЗАЦІЇ НАВЧАННЯ ОСІБ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ У ЗАКЛАДАХ ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ У 2020/2021 НАВЧАЛЬНОМУ РОЦІ

https://bit.ly/3xwDvcM

Про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році

https://bit.ly/3qN7rNI

5. Команда супроводу

Примірне положення про КОМАНДУ ПСИХОЛОГО-ПЕДАГОГІЧНОГО СУПРОВОДУ дитини з ООП

https://bit.ly/2JFtW4f

6. ІРЦ

ПОЛОЖЕННЯ про інклюзивно-ресурсний центр

https://bit.ly/3DCeMrc

7. Заклади спеціальної освіти

Положення про спеціальну школу та Положення про навчально-реабілітаційний центр

https://bit.ly/3f1CQJD

 Про затвердження типових освітніх програм для 1-2 та 3-4 класів спеціальних ЗЗСО для осіб із  порушеннями інтелектуального розвитку
social-share.png
images.jfif

 НАКАЗ

«'/Я____ 09 20х^р. м. Київ № £099'

Про затвердження типових

освітніх програм для 1-2 та

3-4 класів спеціальних закладів

загальної середньої освіти для

осіб із порушеннями інтелектуального

розвитку та визнання такими,

що втратили чинність, деяких

наказів Міністерства освіти

і науки України

Відповідно до абзацу двадцять сьомого частини першої статті 64 Закону України «Про освіту», пункту 8 Положення про Міністерство освіти і науки України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 630 (зі змінами), постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 87 «Про затвердження Державного стандарту початкової освіти» (зі змінами), наказу Міністерства освіти і науки України від 03 червня 2022 року № 521 «Про утворення робочих груп з оновлення змісту навчальних програм» НАКАЗУЮ: 1. Затвердити як такі, шо додаються: 1) Типову освітню програму для 1-2 класів спеціальних закладів загальної середньої освіти для осіб із порушеннями інтелектуального розвитку (розроблену під керівництвом Чеботарьової О. В.); 2) Типову освітню програму для 3-4 класів спеціальних закладів загальної середньої освіти для осіб із порушеннями інтелектуального розвитку (розроблену під керівництвом Чеботарьової О. В.). 

 Детальніше:https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-tipovih-osvitnih-program-dlya-1-2-ta-3-4-klasiv-specialnih-zzso-dlya-osib-iz-porushennyami-intelektualnogo-rozvitku-ta-viznannya-takimi-sho-vtratili-chinnist-deyakih-nakaziv-ministerstva-osviti-i-nauki-ukrayini?fbclid=IwAR02BaU5m5oy-Y0gg-NB5cnM_N31_i6VW0VR97iugz7iGZaf40si73IKmRg

 Про організацію освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами у 2022-2023 навчальному році
306119293_566444371903474_3604584279310618950_n.jpg

Міністерство освіти і науки України надсилає методичні рекомендації щодо особливостей організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році для практичного використання в роботі.

 Детальніше:https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-organizaciyu-osvitnogo-procesu-ditej-z-osoblivimi-osvitnimi-potrebami-u-20222023-navchalnomu-roci

 Методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу в школах
у 2022-2023 навчальному році
63024cfae8c84789653367.jpg

Міністерство освіти і науки України спільно з Державною науковою установою «Інститут модернізації змісту освіти», Інститутом педагогіки Національної академії педагогічних наук України підготували Інструктивно-методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу і викладання навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у 2022/2023 навчальному році.

 Детальніше:

https://mon.gov.ua/ua/news/metodichni-rekomendaciyi-shodo-organizaciyi-osvitnogo-procesu-v-shkolah-u-20222023-navchalnomu-roci

Методичні рекомендації про окремі питання діяльності закладів дошкільної освіти у 2022/2023 навчальному році
MON-dalo-rekomendatsii-shhodo-roboty-dytsadkiv-u-novomu-navchalnomu-rotsi-e1659260260265.j

 З урахуванням реалій сьогодення та дії правового режиму воєнного стану, питання щодо створення безпечного, комфортного, інклюзивного середовища для всіх учасників освітнього процесу й підвищення якості освітньої діяльності закладів дошкільної освіти (далі – ЗДО) залишаються пріоритетними і в 2022/2023 навчальному році. Окрім того, особлива увага приділяється роботі з батьками й налагодженню тісної комунікації між усіма учасниками освітнього процесу та формуванню соціальногромадянської компетентності дітей дошкільного віку. Питання підготовки ЗДО до початку 2022/2023 навчального року, створення безпечних умов перебування в них дітей і працівників з урахуванням збройної агресії Російської Федерації (далі – РФ) – одні з ключових і перебувають на особливому контролі Уряду.

Детальныше:https://nus.org.ua/wp-content/uploads/2022/07/62e3b92e7f631954849654-1.pdf

  Методичні рекомендації до першого уроку в початковій школі 
Без имени.png
03012xi5-1fe3-378x191.png

 З початком 2022 року настали значні випробування для українського народу.
Українська держава, пройшовши значний шлях у розбудові своєї незалежності, зустрілась з величезною перешкодою на цьому шляху – проти України була розв’язана повномасштабна війна. Це зумовлює важливість актуалізації питання формування активної громадянської позиції, національно-патріотичного виховання у загальній середній освіті в цілому і в початковій освіті зокрема. Саме патріотизм є найнадійнішим союзником у цій визвольній війні. Минулий навчальний рік розпочинався в умовах відносного миру у нашій країні (за винятком окремих
районів Донецької та Луганської областей), а закінчувався в умовах військового стану, під завивання сирен, іноді під обстрілами, в умовах, коли була необхідність переселення в більш безпечні регіони України та зарубіжжя. Новий 2022-2023 навчальний рік буде розпочато в умовах війни. Наші відважні збройні сили куютьперемогу на фронті, дорослі роблять усе для перемоги в тилу, навіть діти шукають
способи допомоги армії. Але всі українці від малого до великого мають розуміти, за що точиться героїчна боротьба – за збереження незалежності нашої держави і нації.
Тому перший урок цього начального року має бути присвячений ще більш глибокому усвідомленню вихованцями, що ж таке Батьківщина, держава,
патріотизм, якими були, є і мають стати українці, щоб ні у кого ніколи не виникало бажання нав’язувати українцям, як їм жити, з ким дружити, якою мовою говорити і куди рухатися у розвитку своєї суверенної незалежної держави.

Детальніше:https://drive.google.com/file/d/1iUJIvxBDvceLTvL6LnkgHdhzSPfrLGsQ/view

 Порядок  проведення  експертизи та затвердження освітніх програм 

26 липня 2022 року набув чинності bit.ly/3zytflF Порядок проведення експертизи та затвердження освітніх програм повної загальної середньої освіти, розроблених не на основі типових освітніх програм, затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 3 червня 2022 року №520.

Порядок надає можливість закладам освіти провадити освітню діяльність відповідно до запитів здобувачів освіти, а отже й підвищувати її якість.

Документ чітко визначає процедуру проведення експертизи та затвердження освітніх програм, розроблених не на основі типових освітніх програм, а також надає можливість розробникам подавати такі програми до розгляду, що здійснюється Державною службою якості освіти України.

296021234_387101913529627_8291407887142477686_n.jpg
 Інформація МОНУ щодо особливостей організації нового 2022/2023 навчального року 
62c55d4e24ef1802815825.jpg

Міністерство освіти і науки України підготувало інформацію щодо особливостей організації нового 2022/23 навчального року та рекомендації першочергових кроків із підготовки до нього.

Відповідно до постанови КМУ від 24 червня 2022 року №711 «Про початок навчального року під час дії правового режиму воєнного стану в Україні», навчання в ЗЗСО традиційно розпочнеться в День знань (1 вересня). Освітній процес у школах триватиме до 30 червня 2023 року. Заклади фахової передвищої та вищої освіти самостійно визначають дати початку та завершення навчального року.

 Детальніше:bit.ly/3NKsYj9

 Методичні рекомендації з професійної орієнтації в Новій українській школі
287306895_508359067712005_2980930221239407978_n.jpg
 Методичні рекомендації  щодо впровадження професійного стандарту  керівника закладу дошкільної овіти 
maxresdefault.jpg

 З огляду на визначення розвитку та самореалізації  сучасної молоді   безумовною суспільною цінністю, з метою  запровадження комплексної професійної орієнтації  як інструменту для реалізації цілей і завдань сталого розвитку України на період до 2030 року в напрямках “забезпечення всеохоплюючої і справедливої якісної освіти та заохочення можливості навчання впродовж усього життя для всіх” та “сприяння поступальному та сталому економічному зростанню, повній і продуктивній зайнятості та гідній праці для всіх” Міністерством освіти і науки надано методичні рекомендації  з професійної орієнтації в Новій українській школі

 Ознайомитися детальніше:

 https://uied.org.ua/wp-content/uploads/2020/12/konczepcziya-profori%D1%94ntaczii%CC%88-dlya-gromadskogo-obgovorennya-16_12_20-.pdf?fbclid=IwAR0SIc4iC3d2Xh0KiLQ9sIhEihiAa1xQq-bjkWA4CG51HWFLNsHPaFbZLug

 Основна мета цього документа — надати практичні рекомендації керівникам (директорам) закладів дошкільної освіти (ЗДО), засновникам установ дошкільної освіти, відділам/управлінням освітою, структурним підрозділам, центрам професійного розвитку педагогічних працівників, суб’єктам підвищення кваліфікації щодо впровадження професійного стандарту керівника (директора) ЗДО (далі — Професійний стандарт). 28 вересня 2021 року було затверджено професійний стандарт «Керівник (директор) закладу дошкільної освіти» та внесено його до Реєстру професійних стандартів. У Законі України «Про освіту» професійний стандарт визначено, як затверджені в установленому порядку вимоги до компетентностей працівників, що слугують основою для формування професійних кваліфікацій. На основі професійних стандартів розробляють стандарти вищої та фахової передвищої освіти, що використовують для розроблення та вдосконалення освітніх програм підготовки майбутніх фахівців. Упровадження Професійного стандарту є тривалим процесом і відбувається поетапно через розроблення методичних рекомендацій, програм підвищення кваліфікації педагогічних працівників, проведення вебінарів, тренінгів, семінарів, конференцій, забезпечення інформаційного супроводу цього процесу.

 Ключові аспекти організації  освітньої діяльності в умовах воєнного стану 
Метод рекоменд .png
12.jpg

Донецьким обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти розроблено методичні рекомендації «Ключові аспекти організації освітньої діяльності в умовах воєнного стану» для керівників закладів загальної середньої освіти.

Рекомендації стали результатом організації діяльності закладів у надзвичайних умовах воєнного стану та багатовекторної підготовчої роботи до впровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти в практику керівників ЗЗСО, яка організована за підтримки та у співпраці з департаментом освіти і науки облдержадміністрації. До збірника увійшли напрацювання за підсумками першої сесії постійно діючого вебінару «День директора в ДонОблІППО. 5 клас НУШ в практиці директора школи». 

Методичні рекомендації охоплюють питання організації трудових відносин та  освітньої діяльності в умовах воєнного стану, завершення 2021-2022 навчального року, підготовки до впровадження нового Державного стандарту базової середньої освіти та вирішення інших організаційних питань. Рецензентами рекомендацій виступили директор департаменту освіти та науки Донецької облдержадміністрації Тетяна Сідашева та в. о. ректора ДонОблІППО Юлія Бурцева.

Рекомендації оприлюднені на сторінці відділу координації роботи центрів професійного розвитку педагогічних працівників сайту Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Ознайомитись з ними можна також  за покликанням: https://cutt.ly/5HBoKCq

626c158a438aa579220127.jpg
 Затверджено зміни до  порядку організації інклюзивного навчання  в закладах дошкільної освіти 

Урядом 26 квітня 2022 року затверджено  зміни до порядків організації інклюзивного навчання в закладах дошкільної та загальної середньої освіти.

В умовах воєнного стану значна кількість осіб з особливим освітніми потребами була тимчасового переміщена до інших регіонів України. Зважаючи на це виникли нові умови організації освітнього процесу для осіб, які навчаються в інклюзивних групах і класах.

Наразі в жодному куточку України діти з ООП не відчувають себе в безпеці через відсутність належних умов для здобуття освіти, а також навантаження на батьків і заклади, які частково виконують функцію прихистку для біженців. З метою покращення ситуації, зміни до порядків знімають деякі обмеження на період дії воєнного стану, а саме:

  • гранична кількість дітей з особливими освітніми потребами в інклюзивних класах або групах не застосовується, заклад не може відмовити в організації інклюзивного навчання та створенні інклюзивної групи;

  • психолого-педагогічні та корекційно-розвиткові послуги чи допомога можуть надаватися фахівцями інклюзивно-ресурсних центрів і педагогічними працівниками закладу (за умови дотримання безпеки учасників освітнього процесу);

  • допускається застосування змішаної форми здобуття освіти в інклюзивних класах ЗЗСО;

  • до закладу освіти можуть подаватися копії документа, що посвідчують особу, а також висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку особи (за наявності);

  • засідання Команд психолого-педагогічного супроводу в закладах освіти можуть проходити в режимі онлайн або у змішаному очно-дистанційному форматі;

  • у закладі освіти можуть формуватися тимчасові інклюзивні міжкласні групи.

Головною метою прийняття змін є створення умов для продовження надання освітніх послуг особам з ООП у закладах дошкільної та загальної середньої освіти в період воєнного часу.

Нагадаємо, Vodafone приєднується до ініціативи МОН і надає безкоштовний доступ до сервісів і застосунків для навчання та роботи онлайн

 Детальніше за покликанням:

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennya-zmin-do-poryadkiv-zatverdzhenih-postanovami-kabinetu-ministriv-ukrayini-vid-10-kvitnya-2019-r-530-i-vid-15-veresnya-2021-r-957-483

 Методичні рекомендації  щодо окремих питань завершення 2021/2022  навчального року 
 Методичні рекомендації щодо оцінювання навчальних  досягнень учнів 5-6класів , що здобувають освіту відповідно до нового Державного  стандарту  базової середньої освіти

 МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

від 01 квітня 2022                                               №290

 

 Про затвердження методичних

рекомендацій   щодо окремих питань

завершення   2021/2022

навчального року

 У межах академічної автономії, відповідно до частин третьої та четвертої статті 10 Закону України «Про повну загальну середню освіту» питання організації освітнього процесу, виконання освітньої програми, навчального плану є внутрішнім питанням кожного закладу загальної середньої освіти, його педагогічної ради та завданням педагогічних працівників. З огляду на зазначене Міністерство освіти і науки рекомендує закладам загальної середньої освіти: завершити 2021/2022 навчальний рік, самостійно визначивши день закінчення освітнього процесу шляхом внесення, за необхідності, відповідних змін до структури навчального року, визначеної закладом; забезпечити виконання освітніх програм, навчальних програм та навчального плану за рахунок ущільнення навчального матеріалу, організації самостійної навчальної діяльності учнів, додаткових консультацій з використанням технологій дистанційного навчання тощо та внести відповідні зміни до календарно-тематичного планування з предметів інваріантної та варіативної складової навчального плану закладу освіти для забезпечення якісного виконання програм без урахування показників з кількості днів; звернути увагу на необхідність психологічної підтримки дітей, у тому числі після завершення навчального року.

 Відповідні матеріали розміщено на сайтах Міністерства освіти і науки України та Інституту модернізації змісту освіти за посиланнями: - https://mon.gov.ua/ua/news/mon-zapuskaye-informacijnukampaniyu-pro-teyak-zaspokoyiti-ditej-pid-chas-vijni - інформаційні матеріали «Психологічна турбота про дітей під час військових дій; - https://mon.gov.ua/ua/vseukrayinskij-rozklad - Всеукраїнський розклад (психологічні хвилинки); - https://poruch.me/ - проєкт психологічної підтримки «ПОРУЧ» (групи психологічної підтримки для підлітків, для батьків, для психологів) - спільний проєкт Міністерства освіти і науки України, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Українського інституту когнітивно-поведінкової терапії та ГО «ВГЦ «Волонтер»; - https://imzo.gov.ua/psyholohichnyj-suprovid-ta-sotsialno-pedahohichnarobota/materialy-dlia-vykorystannia-v-roboti-pid-chas-voiennykh-diy/ - матеріали 2 для використання в роботі, записи вебінарів, «Гаряча лінія», контакти психологів тощо.

 Детальніше за покликанням:https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-metodichnih-rekomendacij-shodo-okremih-pitan-zavershennya-20212022-navchalnogo-roku

images.jfif
Метод.jpg
завершення.png
Otsinyuvannya.png
5.jpg

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

 від 01 квітня 2022 року                                №289

Про затвердження методичних
рекомендацій щодо оцінювання
навчальних досягнень учнів 5-6 класів,
які здобувають освіту відповідно до нового
Державного стандарту базової середньої освіти

Відповідно до Закону України «Про повну загальну середню освіту», Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 898, та з метою організації оцінювання результатів навчання учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти, НАКАЗУЮ:

1. Затвердити методичні рекомендації щодо оцінювання навчальних досягнень учнів 5-6 класів, які здобувають освіту відповідно до нового Державного стандарту базової середньої освіти, що додаються.

2. Органам управління у сфері освіти обласних, Київської міської державних адміністрацій довести цей наказ до відома керівників закладів загальної середньої освіти.

3. Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника Міністра Рогову В.

Міністр                                  Сергій Шкарлет

Детальніше за покликанням:

http://ru.osvita.ua/doc/files/news/861/86195/OCINYuVANNYa_OST818.pdf

 Методичні рекомендації щодо оргнізації освітнього процесу  у 2021/2022 навчальному році в початковій школі в умовах воєнного часу  
 Методичні рекомендації щодо особливостей організації освітнього процесу в 5 класах ЗЗСО за Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реалізації концепції НУШ

 З  огляду на наявну загрозу життю і здоров’ю учасників освітнього процесу внаслідок збройної агресії російської федерації та оголошення в Україні воєнного стану, Міністерством освіти і науки України розроблено методичні рекомендації щодо організації освітнього процесу у 2021/2022 навчальному році у початковій школі в умовах воєнного часу. 

Відповідний лист-роз’яснення направлено керівникам департаментів (управлінь) освіти і науки обласних, Київської міської державних (військово-цивільних) адміністрацій.

Здобувачам освіти, які в умовах воєнного стану були вимушені змінити місце проживання (перебування), залишити робоче місце, місце навчання, незалежно від місця їхнього проживання (перебування) на час особливого періоду гарантується організація освітнього процесу в дистанційній формі або в будь-якій іншій формі, що є найбільш безпечною для його учасників.

Детальніше:https://mon.gov.ua/ua/news/rozrobleno-metodichni-rekomendaciyi-shodo-organizaciyi-osvitnogo-procesu-u-20212022-navchalnomu-roci-v-pochatkovij-shkoli-v-umovah-voyennogo-chasu

 

початкова школа.jpg
84290323.jpg

 Головне управління загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України надає для практичного використання методичні рекомендації щодо особливостей організації освітнього процесу у 5 класах закладів загальної середньої освіти за Державним стандартом базової середньої освіти в умовах реалізації концепції «Нова українська школа» для закладів загальної середньої освіти, які є учасниками інноваційного освітнього проекту всеукраїнського рівня за темою «Розроблення і впровадження навчальнометодичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти».

 Детальніше за посиланням: https://nus.org.ua/wp-content/uploads/2021/08/Metodychni-rekomendatsiyi-pilotnym-shkolam.pdf

  Міністерство освіти і науки розробило професійні стандарти "Керівник закладу дошкільної освіти" та  "Вихователь закладу дошкільної освіти"
61727f3981f65688472112-e1634906026883.jpg

Міністерство освіти і науки розробило професійні стандарти "Керівник (директор) закладу дошкільної освіти" та "Вихователь закладу дошкільної освіти", вони затверджені Міністерством економіки України Відповідні накази № 620-21 та № 755-21 оприлюднено на сайті МОН.

Згідно зі стандартом, керівник очолює заклад дошкільної освіти і здійснює безпосереднє керівництво ним. Професійна діяльність керівника передбачає управлінську, організаційну та іншу діяльність, встановлену трудовим договором та/або посадовою інструкцією. Керівник безпосередньо підпорядковується засновнику (засновникам) або уповноваженому ним (ними) органу (особі). 

Керівник закладу дошкільної освіти, який вперше призначений на відповідну посаду, має пройти підвищення кваліфікації відповідно до займаної посади протягом двох перших років роботи.

Стандарт "Вихователь закладу дошкільної освіти" визначає основною метою діяльності вихователя організацію навчання, виховання та розвитку вихованців під час здобуття ними дошкільної освіти шляхом формування ключових компетентностей відповідно до державного стандарту.

Професійна діяльність вихователя здійснюється відповідно до трудового договору та/або посадової інструкції. Вихователь безпосередньо підпорядковується керівнику закладу дошкільної освіти, а також керівнику структурного підрозділу закладу освіти (у разі його наявності).

Документ передбачає обов’язкове підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів дошкільної освіти не рідше одного разу на 5 років загальним обсягом не менш ніж 120 годин на 5 років.

Необхідними загальними компетентностями для вихователя закладу дошкільної освіти є громадянська, соціальна, культурна, лідерська, підприємницька, етична.

Детальныше:https://mon.gov.ua/ua/news/zatverdzheno-profesijni-standarti-kerivnika-ta-vihovatelya-zakladu-doshkilnoyi-osviti

unnamed.jpg
 Міністерством освіти і науки України надано методичні рекомендації з викладання  навчальних предметів у закладах загальної середньої освіти у
2021-2022 навчальному році 

ttps://mon.gov.ua/ua/npa/shodo-metodichnih-rekomendacij-pro-vikladannya-navchalnih-predmetiv-u-zakladah-zagalnoyi-serednoyi-osviti-u-20212022-navchalnomu-roci
 Урядом затверджено Положення про ліцей 

.

Документ передбачає, що ліцей є закладом загальної середньої освіти, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти академічного спрямування та відповідно до рішення його засновника може забезпечувати здобуття базової середньої освіти.

Засновниками ліцею можуть бути орган державної влади, відповідна місцева рада, фізична та/або юридична особа. Залежно від засновника ліцей може бути державним, комунальним, приватним або корпоративним. Ліцей може бути опорним, а також мати у своєму складі філії.

Положення передбачає, що зарахування дітей до державних, комунальних і корпоративних ліцеїв відбуватиметься на конкурсних засадах. Зарахування дітей до державного, комунального ліцею (до 5-9 класів) здійснюватиметься на конкурсних засадах за умови, що кількість поданих заяв про зарахування перевищуватиме загальну кількість вільних місць у класах.

Зарахування дітей до державних, комунальних і корпоративних ліцеїв (до 9-11 (12) класів) проводитиметься без конкурсу, якщо кількість поданих заяв про зарахування не перевищуватиме загальної кількості вільних місць у відповідних класах.

Освітній процес в ліцеї організовуватиметься у:

  • класах (групах);

  • міжкласних (проєктних) групах учнів;

  • навчальних кабінетах (з навчальних предметів (інтегрованих курсів) однієї або різних освітніх галузей).

Ліцей зможе створювати у своєму складі класи (групи) з вечірньою (заочною), дистанційною формою навчання, інклюзивні класи для навчання осіб з особливими освітніми потребами. У складі ліцею передбачається можливість створювати тимчасові науково-дослідницькі класи та/або міжкласні (проєктні) групи учнів. Також для підготовки до участі в конкурсах, олімпіадах, турнірах можуть створюватися тимчасові групи учнів.

Ліцей також зможе мати у своєму складі внутрішні структурні підрозділи (крім структурних підрозділів, що забезпечують здобуття дошкільної або початкової освіти), зокрема позашкільний підрозділ, пансіон тощо.

Керівництво ліцеєм здійснюватиме його директор, колегіальним органом управління ліцею буде педагогічна рада. Відповідно до рішення засновника, у ліцеї можуть утворюватися та діяти органи самоврядування працівників ліцею, органи учнівського самоврядування, органи батьківського самоврядування, піклувальна рада. Вищим колегіальним органом громадського самоврядування ліцею будуть загальні збори (конференція) колективу закладу освіти. 

 Детальныше :https://mon.gov.ua/ua/news/uryad-zatverdiv-polozhennya-pro-licej

high.jpg
61659cdc602d3661739124.jpg
Без названия.jpg
 Всеукраїнський конкурс
"Учитель року-2022"

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ

НАКАЗ

№ 1034 від 29 вересня 2021 року

Про проведення
всеукраїнського конкурсу
«Учитель року - 2022»

Відповідно до Указу Президента України від 29 червня 1995 року № 489 «Про всеукраїнський конкурс «Учитель року», Положення про всеукраїнський конкурс «Учитель року», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 1995 р. № 638 (із змінами), наказу Міністерства освіти і науки України від 31.05.2018 № 549 «Про затвердження графіка проведення другого туру всеукраїнського конкурсу «Учитель року» у 2019-2023 роках» (із - змінами), з метою підвищення престижності професії вчителя, виявлення й підтримки талановитих педагогічних працівників НАКАЗУЮ:

1. Провести у 2021/2022 навчальному році із дотриманням законодавства України в частині запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, всеукраїнський конкурс «Учитель року - 2022» (далі - Конкурс) у номінаціях «Біологія», «Інформатика», «Мистецтво», «Основи правознавства» у два тури:

  • перший - грудень 2021 року - лютий 2022 року;

  • другий - березень - квітень 2022 року.

2. Здійснити реєстрацію педагогічних працівників для участі в Конкурсі з 11 до 31 жовтня 2021 року.

Детальніше за посиланням:https://mon.gov.ua/ua/konkursi-dlya-pedagogiv/konkurs-uchitel-roku/uchitel-roku-2022/dokumenti-2022

 Методичні рекомендаці ї щодо оцінювання навчальних досягнень учнів  1-4 класів закладів загальної середньої освіти 

 .

Методичні рекомендації окреслюють підходи оцінювання результатів навчання учнів 1-4 класів закладів загальної середньої освіти в умовах особистісно зорієнтованого і компетентнісного навчання.

Однією з ключових змін в оцінюванні є підхід до вираження оцінки. На заміну узагальненій бальній оцінці навчальних досягнень учнів з предмета/курсу запропоновано використовувати вербальну оцінку окремих результатів навчання учня/учениці з предмета вивчення, інтегрованого курсу, яка окрім оцінювального судження про досягнення може ще називати і рівень результату навчання.

Так, рекомендації запроваджують поняття вербальної оцінки (оцінювальне судження) та рівневої оцінки (оцінювальне судження із зазначенням рівня результату). Вербальну і рівневу оцінку можна виражати як усно, так і письмово. Рівень результату навчання рекомендовано визначати з урахуванням динаміки його досягнення та позначати буквами – «початковий» (П), «середній» (С), «достатній» (Д), «високий» (В).

Результати оцінювання особистісних надбань учнів у 1-4 класах рекомендовано виражати вербальною оцінкою, об’єктивних результатів навчання у 1-2 класах – вербальною оцінкою, у 3-4 класах – або вербальною, або рівневою оцінкою за вибором закладу.

 Детальніше за покликаннями:

https://mon.gov.ua/ua/news/zatverdzheno-metodichni-rekomendaciyi-shodo-ocinyuvannya-rezultativ-navchannya-uchniv-1-4-klasiv

https://mon.gov.ua/ua/npa/pro-zatverdzhennya-metodichnih-rekomendacij-shodo-ocinyuvannya-rezultativ-navchannya-uchniv-1-4-klasiv-zakladiv-zagalnoyi-serednoyi-osviti

Оцінювання.jpg
діти.jpg
 Оновлено перелік модельних програм Нової української школи  для учнів 5-9 класів 
615dbc2150422886194821.jpg

Міністерство освіти оновило перелік модельних програм Нової української школи для учнів 5-9 класів, доповнивши 78 затверджених раніше програм 4 новими.

Відповідно до наказу, до переліку включено модельні навчальні програми «Інтегрований мовно-літературний курс (українська мова, українська та зарубіжна літератури). 5 – 6 класи», «Зарубіжна література. 5 – 6 класи», «Роботехніка. 5 – 6 класи» та «STEM. 5 – 6 класи (міжгалузевий інтегрований курс)».

Відтепер у переліку налічується 82 навчальні програми. За цими модельними програмами у поточному навчальному році навчаються п’ятикласники пілотних класів НУШ, а з наступного року розпочнуть навчання всі п’яті класи.

Як наголосили в Інституті модернізації змісту освіти, перелік програм не є остаточним.

«Він буде змінюватися з урахуванням створення нових програм з метою впровадження нового змісту освіти в навчальних закладах», – зазначили в установі.

 Затверджено  новий Порядок  організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти 
Інклюзія.jpg

Урядом затверджено новий Порядок організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти. Відповідна постанова набуде чинності з 1 січня 2022 року.

«Для забезпечення рівного доступу до якісної освіти за найкращими світовими стандартами  у школах почнуть впроваджуватися рівні підтримки відповідно до індивідуальних потреб та можливостей учнів з особливими освітніми потребами. Такий диференційований підхід змінює філософію надання освітніх послуг дітям з ООП на індивідуальну модель підтримки, командне визначення освітньої траєкторії, тісну взаємодію з сервісами інклюзивно-ресурсних центрів, а згодом і фінансування за принципом "за реальною потребою". Це  позитивно вплине на підвищення якості інклюзивного навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої освіти та допоможе школам покращити процес організації та якість такого навчання», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

 

 Детальніше: https://mon.gov.ua/ua/news/uryad-zatverdiv-novij-poryadok-organizaciyi-inklyuzivnogo-navchannya-v-zakladah-zagalnoyi-serednoyi-osviti

 Ознайомитись із текстом Постанови  можна за посиланням:

https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennya-poryadku-organi-a957

0696c3ebbc6b5c36fe6445ba30ca168d.jpg
 Громадське обговорення проєкту Положення  про атестацію педагогічних працівників 

   Міністерство освіти і науки України пропонує для громадського обговорення проєкт Положення про атестацію педагогічних працівників.

   Проєктом передбачається визначити порядок проведення атестації педагогічних працівників як системи заходів, спрямованих на всебічне та комплексне оцінювання їх педагогічної діяльності.

За результатами атестації може бути:

встановлено відповідність або невідповідність педагогічного працівника займаній посаді;

присвоєно наступну чи нижчу кваліфікаційну категорію або підтверджено раніше присвоєну кваліфікаційну категорію;

підтверджено чи не підтверджено раніше присвоєне педагогічне звання, присвоєно чи не присвоєно педагогічне звання;

 присвоєно (підтверджено) тарифний розряд.

    Проєктом акта передбачено механізм проведення атестації педагогічних працівників, які успішно пройшли сертифікацію.

 Пропозиції та зауваження до проєкту можна надсилати до 05 жовтня 2021 року на е-пошту v_bozhinskiy@mon.gov.ua (Божинський Володимир Святославович, керівник експертної групи з питань нормативно-правового забезпечення та децентралізації в освіті директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН) або storchak@mon.gov.ua (Сторчак Ніна Анатоліївна, державний експерт експертної групи з питань нормативно-правового забезпечення та децентралізації в освіті директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти МОН) з темою повідомлення «Атестація. Громадське обговорення».

 Ознайомитись із проєктом  Положення можна за посиланням:

https://mon.gov.ua/storage/app/media/gromadske-obgovorennya/2021/09/06/Polozh.pro.atest.ped.prats.06.09.pdf

  Проведення супервізії: нормативна база, регіональне Положення, інформація про супервізорів, зразки документів

 Детально ознайомитись  із законодавчими актами стосовно супервізії, зі змістом регіонального Положення про проведення  супервізії та списочним складом супервізорів  можна на сайті Донецького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти за посиланням:

https://ippo.dn.ua/pidvyshchennia-kvalifikatsii-zakhody-ta-dodatkovi-osvitni-posluhy/pidvyshchennia-kvalifikatsii/provedennia-supervizii

 Супервізори, які працюють у закладах освіти міста Мирноград 

  • Калач Н.М., учитель початкових класів ЗОШ № 9;

  • Подкову І.С., учитель початкових класів ЗОШ № 4;

  • Дубова В.В., заступник директора ЗЗСО № 6;

  • Колосова В.В., заступник директора ЗЗСО І-ІІ ступенів-ліцею «Гармонія»;

  • Рудень Л.В., заступник директора ЗОШ № 1;

  • Хвостікова О.С., заступник директора ЗЗСО № 10;

  • Лозовська М.В., заступник директора ЗОШ № 8;

  • Кваша Т.Г., заступник директора ЗОШ № 5 імені Валерія Доценка

unnamed.jpg
blog-superviziya-f.jpg
  Методичні рекомендації МОНУ щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами 
240776081_4947054258654446_7710345924913625265_n.jpg

Міністерство освіти і науки України надає методичні рекомендації щодо організації навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої освіти у 2021/2022 навчальному році. Про це йдеться в листі МОН bit.ly/3gJFzFY.

У межах реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 квітня 2021 р. № 366-р, пріоритетними завданнями залишаються створення рівних можливостей та вільного доступу до освіти, задоволення особливих освітніх потреб усіх учасників освітнього процесу, створення інклюзивного освітнього середовища.

Докладніше: bit.ly/3jqvL5l

#ІнклюзивнаОсвіта #МетодичніРекомендації

 Лист ІМЗО від 11.08.2021 № 22.1/10-1775 “Методичні рекомендації щодо розвитку STEM-освіти в закладах загальної середньої та позашкільної освіти у 2021/2022 навчальному році”
images.jfif

 На виконання п. 295 Плану роботи Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» на 2021 рік (наказ ДНУ ІМЗО від 28.12.2020 № 97) відділом STEM-освіти розроблено методичні рекомендації щодо розвитку STEMосвіти в закладах загальної середньої та позашкільної освіти у 2021/2022 навчальному році (додаток). Просимо поінформувати керівників закладів освіти та педагогічних працівників області про методичні рекомендації щодо розвитку STEM-освіти в закладах загальної середньої та позашкільної освіти у 2021/2022 навчальному році. Матеріали розміщено на веб-сайті ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти»

(режим доступу:https://imzo.gov.ua/2021/08/16/lyst-imzo-vid-11-08-2021-22-1-10-1775-metodychni-rekomendatsii-shchodo-rozvytku-stem-osvity-v-zakladakh-zahal-noi-seredn-oi-ta-pozashkil-noi-osvity-u-2021-2022-navchal-nomu-rotsi/

 Методичні рекомендації для працівників центрів професійного розвитку педагогічних працівників, керівників і педагогічних працівників закладів освіти щодо використання в роботі професійного стандарту за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», «Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)»
veb-zapis_5-8-2021_111829_.jpeg

 В основу Нової української школи покладено ідею забезпечення якості освіти, що безпосередньо залежить від рівня професіоналізму педагогічних працівників. Особливе місце серед цієї категорії фахівців займає вчитель. Адже саме від учителя початкових класів, а потім і від учителя закладу загальної середньої освіти залежить рівень сформованості компетентностей учня і випускника. Важливе місце в кожній галузі відіграють професійні стандарти. Професійний стандарт за професіями «Вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти», «Вчитель закладу загальної середньої освіти», «Вчитель з початкової освіти (з дипломом молодшого спеціаліста)»

  Працівниками сектора професійного розвитку педагогічних працівників Державної установи “Український інститут розвитку освіти” розроблено методичні рекомендації одо використання в роботі окреслених положень професійних стандартів.

 Ознайомитись з рекомендаціями  детальніше можливо  за покликанням:https://uied.org.ua/wp-content/uploads/2021/08/metodichni-rekomendaczi%D1%97_profstandart-uchitelya_sajt-uiro.pdf

 Методичні рекомендації МОНУ щодо створення модельних навчальних програм для 5-9 класів.
Зразки модельних програм, розроблених на основі Державного стандарту базової середньої освіти 
Без имени.png
Знімок екрана 2021-05-18 121229.jpg
 Методичні рекомендації МОНУ щодо Базового компонента  дошкільної освіти 

Структурні компоненти модельної навчальної програми, її зміст і процедура надання грифа – про це йдеться у методичних рекомендаціях Міністерства освіти і науки України для потенційних авторів та укладачів модельних навчальних програм для базової середньої освіти.

19 лютого 2021  року було затверджено Типову освітню програму для 5-9 класів Нової української школи. Документ містить, зокрема, перелік модельних навчальних програм. МОН пропонує потенційним авторам долучитись до їхнього розроблення.

Модельна навчальна програма – документ, що визначає орієнтовну послідовність досягнення очікуваних результатів навчання, зміст предмета або інтегрованого курсу та види навчальної діяльності учнів та учениць. Така програма розробляється на основі Державного стандарту базової середньої освіти.

 

Ознайомитись з варіантами модельних навчальних програм  можна за посиланнями:

історія:https://imzo.gov.ua/hromadians-ka-ta-istorychna-osvitnia-haluz/?fbclid=IwAR3DgZSAoH7NzflZc5uT5m3kWYCoCuP_2HUkeQlLjC4olVF846AlBL5QN9c

математика:https://drive.google.com/file/d/1uOScyGOk5xP6r3bFywNU3vnbdC8Drzle/view?fbclid=IwAR1oJGJihBM55iChJ9EVXtSPhh8qQQ6ip28w-KDKJbQWILltbn3U7rs-eu0

інформатика:http://undip.org.ua/upload/files/I%D0%BD%D1%84%D0%BE%D1%80%D0%BC%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B0_final_28.04.pdf

Без имени.png
Базовий компонент .png

Настанови від авторів Базового компонента дошкільної освіти

Базовий компонент дошкільної освіти як державний стандарт утверджує політику держави у галузі дошкільної освіти. І заклади дошкільної освіти мають відповідати його вимогам. Але будьмо реалістами. Щоб це відбулося, має бути проведена серйозна робота і над оновленням програм закладів дошкільної освіти, і над підвищенням кваліфікації вихователів, і над залученням батьків до освітнього процесу. Адже, як зазначено в документі, в дошкільній освіті не настільки важливе оволодіння знаннями та інформацією, як набуття навичок і компетентностей, уміння комунікувати з однолітками, працювати у групах і використовувати ці компетентності для отримання знань у НУШ. Сподіваємося, що реформування методичної служби дасть змогу забезпечити новий рівень перекваліфікації вихователів, а ми зі свого боку публікаціями науковців та практиків-новаторів усіляко сприятимемо цій високій меті.

Ознайомитися детальніше:

https://www.pedrada.com.ua/news/6166-metodichn-rekomendats-do-bazovogo-komponenta-doshklno-osvti?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=fb_ped_news_6166&utm_

Дошкільна .png
Інструктивно-методичні рекомендації «Щодо організації діяльності закладів дошкільної освіти у 2020/2021 навчальному році»
 Ознайомитись з листом детальніше: https://pedpresa.com.ua/202958-411.html
 Положення про заклад дошкільної освіти 
 Базовий компонент дошкільної освіти 

  .

“ЗАТВЕРДЖЕНО
постановою Кабінету Міністрів України
від 12 березня 2003 р. № 305
(в редакції постанови Кабінету Міністрів України
від 27 січня 2021 р. № 86)

ПОЛОЖЕННЯ
про заклад дошкільної освіти

Загальна частина

1. Це Положення визначає основні засади діяльності закладів дошкільної освіти (крім будинків дитини, дитячих будинків інтернатного типу).

2. У цьому Положенні терміни вживаються у значенні, наведеному в Законах України “Про освіту” та “Про дошкільну освіту”.

3. Заклад дошкільної освіти у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України “Про освіту”“Про дошкільну освіту”, іншими нормативно-правовими актами, рішеннями (розпорядженнями) засновника (засновників) або уповноваженого ним (ними) органу (особи), цим Положенням та власними установчими документами.

4. Заклад дошкільної освіти є юридичною особою та діє на підставі власних установчих документів, які розробляються та затверджуються засновником (засновниками) відповідно до законодавства та цього Положення.

Статус, організаційно-правова форма, тип закладу дошкільної освіти визначаються засновником (засновниками) і зазначаються в установчих документах закладу дошкільної освіти.

Фізична особа - підприємець або структурний підрозділ юридичної особи приватного чи публічного права, основним видом діяльності яких є освітня діяльність у сфері дошкільної освіти, мають передбачені законом права та обов’язки закладу дошкільної освіти (крім тих, що можуть мати винятково юридичні особи) та діють на підставі власних положень про них.

5. Заклад дошкільної освіти, інший суб’єкт освітньої діяльності у сфері дошкільної освіти провадить свою діяльність на підставі ліцензії, виданої в установленому законодавством порядку.

Детальніше :https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/86-2021-%D0%BF#Text

1-little-kids-playing-together-in-kinder
садик.jpg
Стандарт дошкілля.jfif
5ffdadf8aa873085623862.jpg

Базовий компонент дошкільної освіти, що є Державним стандартом дошкільної освіти в Україні, затверджено  12 січня 2021 року. Відповідний наказ розміщено на сайті Міністерства освіти і науки України. Нова редакція документа дозволить продовжити реформу дошкільної освіти з урахуванням наступності між закладом дошкільної освіти та загальної середньої освіти. 

«Дошкільна освіта є невід’ємним складником та першим рівнем у системі освіти – стартовою платформою особистісного розвитку дитини. Затверджений стандарт забезпечить підвищення якості дошкільної освіти в Україні та приведення її до відповідності міжнародним стандартам. В основу документа покладено ідеї гуманістичної педагогіки, патріотичного та громадянського виховання та солідарної відповідальності держави, громади, родини, фахівців педагогічної освіти й інших професій, причетних до піклування, догляду та розвитку дітей дошкільного віку», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Вимоги до обов’язкових результатів навчання та компетентностей дошкільнят визначено за такими освітніми напрямами: 

  • особистість дитини;

  • дитина в сенсорно-пізнавальному просторі; 

  • дитина в природному довкіллі; 

  • гра дитини; 

  • дитина в соціумі; 

  • мовлення дитини; 

  • дитина у світі мистецтва.

 Затверджено типову освітню програму для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти 
програма карт.jpg
нова програма.jpg

 

 «Робототехніка», «Stem», «Підприємництво і фінансова грамотність» – новації типової освітньої програми для ЗЗСО

 Оприлюднено наказ МОН від 19.02.2021 №235 «Про затвердження типової освітньої програми для 5-9 класів закладів загальної середньої освіти» bit.ly/3azRTpv.

Типова освітня програма розроблена з метою реалізації Державного стандарту базової середньої освіти. Документ створює умови для продовження реформи «Нова українська школа» у 5-9 класах із 2022 року.

Згідно з програмою, питання навчального навантаження учнів 5–9 класів закладів загальної середньої освіти регулюється Санітарним регламентом для закладів загальної середньої освіти, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України 25.09.2020 № 2205 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2020 р. за №1111/35394) і Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 р. № 898.

Санітарним регламентом встановлено допустиму сумарну кількість годин (навчальних занять) тижневого навантаження учнів. При 5-денному навчальному тижні кількість годин становить: для учнів 5-го класу – 28, 6-го класу – 31, 7-го класу – 32, 8-го класу – 33, 9-го класу – 33 години на тиждень.

Порівняно з чинними навчальними планами типової освітньої програми закладів загальної середньої освіти ІІ ступеня, затвердженої наказом Міністерства освіти і науки України 20 квітня 2018 р. № 405, навчальне навантаження на тиждень не змінилося.

Окрім того, типовим навчальним планом передбачена можливість вивчення учнями 5-6 класів у межах соціальної та здоров’язбережувальної освітньої галузі одного з предметів: «Етика», «Культура добросусідства» або іншого курсу морального спрямування.

Відповідно до частини 6 статті 11 Закону України «Про повну загальну середню освіту», заклад освіти визначає перелік навчальних предметів (інтегрованих курсів) для реалізації кожної освітньої галузі, що відображається в навчальному плані освітньої програми закладу освіти.

Саме заклад освіти з урахуванням освітніх потреб учнів ухвалює рішення щодо включення до освітньої програми одного з предметів: «Етика», «Культура добросусідства», інший курс морального спрямування або вивчення відповідних питань в межах інтегрованого курсу «Здоров’я, безпека та добробут».

Докладніше: bit.ly/3aB1Ume

#ЗагальнаСередняОсвіта #НавчальнаПрограма

 Затверджено Державний стандарт базової середньої освіти 
5f74747fd8af8908416244.jpg

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

від 30 вересня 2020 р. № 898

Київ

Про деякі питання державних стандартів повної загальної середньої освіти

Відповідно до частини третьої статті 44 Закону України “Про повну загальну середню освіту” Кабінет Міністрів України постановляє:

1. Затвердити Державний стандарт базової середньої освіти, що додається.

2. Установити, що Державний стандарт базової середньої освіти застосовується з 1 вересня 2022 р. для учнів, які навчаються за програмами дванадцятирічної повної загальної середньої освіти.

3. Внести до Державного стандарту початкової освіти, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 87 (Офіційний вісник України, 2018 р., № 19, ст. 637; 2019 р., № 62, ст. 2156), зміну, що додається.

4. Визнати такими, що втратили чинність:

постанову Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1392 “Про затвердження Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти” (Офіційний вісник України, 2012 р., № 11, ст. 400);

пункт 42 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 2013 р. № 538 (Офіційний вісник України, 2013 р., № 63, ст. 2283);

пункт 1 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 26 лютого 2020 р. № 143 (Офіційний вісник України, 2020 р., № 22, ст. 809).

5. Міністерству освіти і науки розробити та затвердити до 31 грудня 2020 р. типові освітні програми для учнів закладів загальної середньої освіти з метою забезпечення впровадження Державного стандарту базової середньої освіти, затвердженого цією постановою.

6. Ця постанова набирає чинності з дня її опублікування, крім пункту 4, який набирає чинності з 1 вересня 2026 року.

        Прем’єр-міністр України                                      Д. ШМИГАЛЬ

bottom of page